Gazze’deki Cebaliya mülteci kampında yangın: En az 21 ölü

Gazze’deki Cebaliya mülteci kampında yangın: En az 21 ölü
Yayınlanma:
A+ A-
Gazze'deki Cebaliya kampında bulunan bir binada yangın çıktı. Binada depolanan benzinin neden olduğu yangında 21 kişi ölürken ulusal yas ilan edildi.

Artı Gerçek - Gazze'nin kuzeyinde bulunan ve dünyanın en kalabalık mülteci kamplarından biri olan Cebaliya'da bir binada yangın çıktı. Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu en az 21 kişi öldü. Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, ölenler için ulusal yas ilan etti.

İlk belirlemelere göre, yangına bina içinde depolanan benzinin sebep olduğu açıklandı. İlgili soruşturma devam ediyor.

Filistin Yönetimi Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, "yaralananların gerekirse Batı Şeria'daki hastanelere nakledileceği" duyuruldu.

SORUŞTURMA İÇİN KOMİTE KURULDU

Gazze'deki İçişleri ve Ulusal Güvenlik Bakanlığı Sözcüsü İyad el-Bezm, "Cebaliya Mülteci Kampı'ndaki yangınla ilgili tüm detayların ortaya çıkarılması amacıyla bir komitenin görevlendirildiğini" belirtti. Basın toplantısı düzenleyen Bezm, "ilk belirlemelere göre binanın içinde bulunan benzin stokunun, yangının büyümesine ve can kaybının artmasına sebep olduğunu" ifade etti.

Yangının çıktığı binanın nüfusun yoğun olduğu bir bölge olduğuna dikkat çeken Bezm, "itfaiye ekiplerinin büyük çabaları sayesinde yangının çevredeki binalara sıçramasının önüne geçildiğini" dile getirdi.

ULUSAL YAS İLAN EDİLDİ

Filistin Yönetimi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa, Abbas'ın olayı "ulusal bir facia" olarak nitelendirdiği ve hayatını kaybedenlerin ailelerine her türlü imkânın sunulması için ilgili makamlara talimat verdiği belirtildi.

İSRAİL'DEN HASTANE İÇİN YARDIM TEKLİFİ

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz attığı bir tweetle, "bakanlık personelinin yaralıların (İsrail) hastanelerine tahliyesine yardımcı olacağını" duyurdu.

DÜNYANIN EN YOĞUN NÜFUSLU BÖLGELERİNDEN BİRİ ELEKTRİKSİZ

İsrail ve Mısır'ın Gazze'ye uyguladığı fiili ambargo nedeniyle yaşanan yoğun elektrik kesintileri halkın yoğun bir şekilde mum kullanmasına sebep oluyor. Bu durum, Gazze'de bu tür yangınların sık görülmesine yol açıyor.

2.3 milyon kişinin yaşadığı Gazze, dünyada yüzölçümü başına en fazla insanın düştüğü yerlerden biri. Birleşmiş Milletler’e (BM) göre, Gazze'de yaklaşık 600 bin mülteci toplam sekiz kampta yaşıyor.

Ortalama olarak, kilometre kare başına 5 bin 700'den fazla insan düşüyor. Bu rakam Gazze şehrinde 9 binin üzerine çıkıyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar