Gazze'yle dayanışmak için Sciences Po'da işgal, Humboldt Üniversitesi'nde oturma eylemine polis müdahalesi

Gazze'yle dayanışmak için Sciences Po'da işgal, Humboldt Üniversitesi'nde oturma eylemine polis müdahalesi
Paris ve Berlin'de üniversite yönetimlerinin ültimatomuna uymayarak Gazze'yle dayanışma eylemlerini devam ettiren protestocuları polis zorla dışarı çıkardı.

Artı Gerçek - Fransa'nın prestijli üniversitelerinden, başkent Paris'teki Sciences Po'da Gazze ve Filistin için işgal eylemleri yapan öğrenciler, polis baskınıyla tahliye edildi. Almanya'nın başkenti Berlin'deki Humboldt Üniversitesi bahçesinde oturma eylemi yapan Filistin destekçilerini de polis zorla dışarı çıkardı.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ POLİS ÇAĞIRDI

Sciences Po Direktörü Jean Basseres, protestocuların İsrail üniversiteleriyle ilişkilerin gözden geçirilmesi taleplerini reddetti. Ardından üniversite yönetimi protestoculara işgal ettikleri binalardan çıkmaları ve eylemlerini daha küçük bir alanla sınırlamaları ültimatomu vererek bugün için okulu kapattığını duyurdu.

Bugün polis, bazısı açlık grevine giren öğrencilerin işgal ettiği binalara operasyon yaptı. Ancak ABD'dekinden farklı olarak orantısız şiddete başvurmayan polis, içerdeki onlarca öğrenciyi kelepçelemeden dışarı çıkardı.

OTURMA EYLEMİ YAPAN ÖĞRENCİLERİ SÜRÜKLEYEREK ÇIKARDILAR

Tahliyeyi reddeden öğrenciler ise oturma eylemi yaptı. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, polisin oturma eylemi yapan öğrencileri zor kullanarak ve sürükleyerek dışarı çıkardığı görüldü. Kampüsü terk etmeyi reddeden öğrencileri desteklemek amacıyla çok sayıda kişi Sciences Po girişinde toplandı.

Fransa'nın büyük kentlerinde bulunan ve özel sınavla giriş yapılan Sciences Po okullarında geleceğin siyasetçileri ve ülkenin önde gelen isimleri yetiştiriliyor.

DİĞER FRANSIZ ÜNİVERSİTELERİ DE AYAKTA

Fransa'nın üçüncü büyük şehrindeki Sciences Po Lyon ve kuzeydeki Lille'de gazetecilik eğitimi veren The École Supérieure de Journalisme (ESJ Lille) bugün protestocu öğrenciler tarafından bloke edildi.

BAŞBAKANLIK: 23 YÜKSEK EĞİTİM KURUMUNU TAHLİYE ETTİK

Fransa Başbakanlığı açıklamasına göre dün 23 yüksek eğitim kurumundan protestocular çıkarılmış durumda. ABD'den farklı olarak Fransa kampüslerinde kalıcı protesto kampı kurulmadığı dile getirilen açıklamada, "öğrencilerin kampüsleri işgaliyle mücadelede kararlılığın tam olduğu ve öyle kalacağı" iddia edildi.

'ALMANYA, İSRAİL'E SİLAH SEVKİYATINI DURDUR' EYLEMİ

Berlin'deki Humboldt Üniversitesi'nin bahçesinde izinsiz oturma eylemi yapanlar, kendileriyle görüşen Rektör Julia von Blumethal'ın eylemi sona erdirme talebini kabul etmedi.

"Özgür Gazze", "Almanya, İsrail'e silah sevkiyatını durdur", "Soykırımı durdurun", "Yaşasın Filistin" sloganları atan göstericiler çevresinde yoğun güvenlik önlemi alan Alman polisi, 3 saat bekledikten sonra müdahale ederek grubu üniversite bahçesinden çıkarttı. Müdahale sırasında polise direnen bazı göstericiler, kimlik tespiti yapılmak üzere geçici olarak gözaltına alındı. (Reuters, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar