Gözaltında ölen Adama Traore'yi anma yürüyüşü Paris'te yasaklandı: Kız kardeşi yasağa rağmen meydana gitti

Gözaltında ölen Adama Traore'yi anma yürüyüşü Paris'te yasaklandı: Kız kardeşi yasağa rağmen meydana gitti
Yayınlanma:
A+ A-
Fransa'da Nael M'nin polis kurşunuyla ölümünün yankıları sürerken yedi yıl önce gözaltında ölen siyah genç Adama Traore için anma eylemi Paris'te yasaklandı. Traore'nin kızkardeşi Assa, yasağa rağmen Cumhuriyet Meydanı'na gitti.

Artı Gerçek - Fransız yetkililer yedi yıl önce polis nezaretinde ölen 24 yaşındaki siyah genç Adama Traore için yapılmak istenen anma yürüyüşünü başkent Paris'te de yasakladı. Yetkililer, bir polis memurunun trafik durdurması sırasında 17 yaşındaki Cezayir ve Fas asıllı Nael M.'yi vurarak öldürmesinin ardından altı gece süren isyanın tekrarlanmasından endişeli

Traore için yıllık anma yürüyüşü Paris'teki yasaktan önce başkentin kuzeydoğusundaki Val-d’Oise'da da yasaklanmış, yasağa karşı açılan davanın başarısız olması üzerine organizatörler anma eyleminin Paris'teki Cumhuriyet Meydanı'nda ( Place de la Républic) yapılacağını duyurmuştu.

Ancak cumartesi sabahı Paris polisi eylemin barışçıl bir şekilde geçmesini sağlamak için yeterli sayıda memuru bulunmadığını söyleyerek yürüyüşü yasakladı. Paris polisinin başındaki Laurent Nuñez, yürüyüşün “şiddet eylemleri işlemek amacıyla radikal unsurları çekmesinin muhtemel olduğunu, Val-d'Oise'daki eylemin de bu yüzden yasaklandığını" savundu. Nunez halka açık gösteriler için üç gün önce izin alınması gerektiğini söyledi.

KIZ KARDEŞİ VE FRANSIZ SOLCU VEKİLLER MEYDANA GİTTİ

Yasağa rağmen Traore'nin kız kardeşi Assa Cumhuriyet Meydanı'na giderek basın açıklaması yaptı. Assa Traore'ye solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisinden Éric Coquerel, Mathilde Panot ve Louis Boyard'ın da olduğu milletvekilleri de destek verdi.

AİLESİ TRAORE'NİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ SAVUNUYOR, DAVADA SUÇLANAN YOK

Cumartesi günkü yürüyüş, ailesinin memurlar tarafından yere sabitlendiğini ve boğularak öldüğünü iddia ettiği Traoré'nin anısına yapılacaktı. Organizasyon komitesi, yürüyüşün "ailelerimiz ve eşitliği savunan ve polisin cezasız kalmasına son vermek isteyenler için değerli ve gerekli bir anma" olduğunu söylemişti. Traoré'nin davasıyla, kız kardeşi Assa'nın yürüttüğü adalet kampanyası Fransa'da sembolik hale geldi.

ABD'de 2020'de beyaz bir memurun boynuna bastırması sonucu boğularak ölen silahsız siyah George Floyd'a atıfla "Fransa'nın George Floyd'u" olarak tanımlandı. Traoré davasında herhangi bir suçlama yapılmadı.

NAEL İÇİN EYLEMLER PLANLANIYOR

Diğer yandan hafta sonu, Marsilya ve Strasbourg da dahil olmak üzere birçok Fransız şehrinde Nael M.'nin öldürülmesiyle ilgili yeni gösteriler planlanıyor. Resmi rakamlara göre, Nael'in ölümünden bu yana protestolarla bağlantılı olarak en az 1160'ı reşit olmayan olmak üzere 3 bin 700'den fazla kişi polis tarafından gözaltına alındı.( DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar