Güney Kore'de köpek eti yemek yasaklanıyor

Güney Kore'de köpek eti yemek yasaklanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
Güney Kore hükümeti, eski bir gelenek olan ve son yıllarda halkın giderek karşı çıktığı köpek eti tüketimini yasaklamaya hazırlanıyor. Yasa, üç yıl içinde kademeli bir yasak öngörüyor.

Artı Gerçek - Güney Kore'de köpek etinin yenmesinin yasaklanması planlanıyor. İktidardaki Halkın Gücü Partisi'nin politika şefi Yu Eui-dong, hükümet yetkilileri ve hayvan hakları savunucuları ile bir toplantıda, "Köpek eti tüketimine dair toplumsal ihtilaf ve tartışmalara, buna son verecek özel bir yasa ile son vermenin vakti geldi" dedi.

Yu, hükümetin ve iktidar partisinin bu sene içinde köpek etinin yenmesinin yasaklanmasını öngören bir yasa tasarısı hazırlayacağını, partiler üstü desteğin beklenmesi sayesinde tasarının parlamentodan geçeceğini söyledi.

KAPANACAK İŞYERLERİNE DESTEK VERİLECEK

Aynı toplantıda konuşan Tarım Bakanı Chung Hwang-keun ise yasağın hızla yürürlüğe gireceğini ve köpek eti sektöründeki işyerlerini kapatmak zorunda kalacak olanlara da azami destek sağlanacağını açıkladı. Önerilen tasarı, üç yıllık bir geçiş sürecini ve köpek eti ticareti yapan işyerlerine mali desteği öngörüyor.

'BİR RÜYA GERÇEK OLDU'

Önerilen yasak, hayvan hakları savunucuları tarafından da memnuniyetle karşılandı. Humane Society International örgütünden yapılan açıklamada, "Bu zulme son vermek için bu kadar yoğun biçimde kampanya yürüten hepimiz için bir rüya gerçek oldu" denildi.

'YAZ SICAĞINI HAFİFLETTİĞİNE' İNANILIYOR'

Kore Yarımadası'nda köpek eti tüketmek, yaz sıcağına karşı faydalı olduğu inancıyla yüzlerce yıllık bir gelenek. Ancak yurt dışından yöneltilen eleştirilerin yanında, son yıllarda hayvan haklarını daha fazla önemseyen genç nesil ile de birlikte Güney Kore içinde de tartışmalı hale gelmiş durumda. Uzmanlar, köpek etinin artık daha çok yaşlılar tarafından tüketildiğini ve belirli restoranlarda servis edildiğini söylüyor.

FIRST LADY SOKAK KÖPEKLERİNİ SAHİPLENMİŞTİ

Ülkenin first lady'si Kim Keon Hee de, köpek eti tüketimini açıkça eleştiren isimlerden biri olarak Devlet Başkanı eşi Yoon Suk Yeol ile birlikte sokak köpeklerini sahiplenmişti.

NERELER KAPANACAK?

Güney Kore'de geçmişte parlamentoya getirilen yasa tasarıları ise sektör çalışanları, çiftçiler ve restoran sahiplerinin de geçim endişesiyle düzenlediği protestolar sonucu başarısız olmuştu. Ülkede resmi verilere göre yaklaşık 1150 köpek yetiştirme çiftliği, 34 mezbaha, 219 dağıtım şirketi ve köpek eti servis eden yaklaşık 1600 restoran bulunuyor.

Gallup'un geçen yıl yaptığı bir anket, Güney Kore toplumunun yüzde 64'ünün köpek eti tüketimine karşı çıktığını gösterdi. Ankete katılanların sadece yüzde 8'i son bir yıl içinde köpek yediği söyledi. Bu oran, 2015'te yüzde 27 seviyesindeydi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar