Gürcistan'da 'yabancı ajan' krizi: Parlamentoda yumruklar konuştu

Gürcistan'da 'yabancı ajan yasası' diye bilinen tasarının yaygın tepkiye rağmen parlamentoya geri getirilmesi kriz yarattı. Yasaya karşı olan bir muhalefet vekili, iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin parlamentodaki çoğunluk liderine kürsüde yumruk attı.

Artı Gerçek - Gürcistan'da iktidardaki Gürcü Hayali Partisi'nin geçen yıl Tiflis'te gösterilere neden olan "yabancı ajan" yasa tasarısını yeniden sunması parlamentoda kavga çıkardı. Gürcü Hayali Partisi'nin parlamentodaki çoğunluk lideri Mamuka Mdinaradze, komite oturumunda söz konusu yasa tasarısını tanıtırken muhalefetteki "Vatandaşlar" partisinin milletvekilli Aleko Elisaşvili'nin yumruklu saldırısına maruz kaldı.

"Yabancı ajan yasa tasarısı" olarak da nitelendirilen "yabancı etkinin şeffaflığı" konulu yasa tasarısı, geçen sene ülkede geniş çaplı protestolara yol açmıştı. İktidar partisinin tasarıyı bu yıl tekrar sunması muhalefet partilerinin tepkisini çekti. Muhalefetteki milletvekillileri, yasanın görüşüldüğü hukuk komitesinin oturumunda yasa tasarısı karşıtı sloganlar attı. Tasarının Avrupa Birliği ile entegrasyonu tehdit ettiğini savunan muhalefet vekillileri, yasanın onaylanmaması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, yasa tasarısının hükümet tarafından tekrar parlamentoya sunulması başkent Tiflis'teki Parlamento binasının giriş kapısının önünde de protesto edildi. Sabah erken saatlerde toplanan göstericiler, "Avrupa'ya Evet, Rus Yasasına Hayır" sloganları attı. Göstericiler, Gürcistan ve AB bayrakları ile yasa tasarısı karşıtı pankartlar taşıdı.

'YABANCI BİR GÜCÜN ÇIKARLARINI GÖZETEN ORGANİZASYON' TANIMI

Parlamento çoğunluğu lideri Mdinaradze, geçen hafta yaptığı açıklamada, Gürcistan'da faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının finansmanının yüzde 90'ından fazlasının şeffaf olmadığını ileri sürmüştü. Ülkesindeki uluslararası mali kuruluşların Gürcistan'daki STK ve medya gibi kurumlara sağladıkları finansman hakkında şeffaf bilgi alınmasının imkansız olduğunu savunan Mdinaradze, "Yabancı etkinin şeffaflığı" konulu yasa tasarısını yeniden sunmaya karar verdiklerini bildirmişti.

İçeriğin de geçen yılki tasarıyla aynı olduğunu dile getiren Mdinaradze, sadece daha önce içindeki "yabancı etki ajanı" yerine "yabancı bir gücün çıkarlarını gözeten organizasyon" tanımının kullanılacağını aktarmıştı.

İktidardaki Gürcü Hayali Partisi, "yabancı etkinin şeffaflığı" yasa tasarısını ilk olarak Mart 2023'te parlamentoya sunmuştu. Tasarı, fonlarının yüzde 20'sinden fazlasını yurt dışından alan Gürcü kuruluşların "yabancı ajan" olarak kaydolmalarını veya para cezalarıyla karşı karşıya kalmalarını öngörüyordu. Muhalifler ve Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, yasa tasarısının Rusya'nın talimatıyla hazırlandığını ileri sürerek, iptal edilmesini istemişti.

Muhalifler, tasarının iptal edilmesi için gösteriler başlatırken, parlamentoda milletvekilleri arasında kavgalar çıkmış, Tiflis sokaklarında protestolar düzenlenmişti. Protesto gösterilerinin büyümesi üzerine Gürcü Hayali Partisi, parlamentoda ön onay alan yasa tasarısını geri çekmişti. (AA)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar