Hamas bir rehinenin daha videosunu yayımlayıp öldüğünü açıkladı: 'İsrail'i Netanyahu'dan kurtarın' çağrısıyla protesto başladı

Hamas bir rehinenin daha videosunu yayımlayıp öldüğünü açıkladı: 'İsrail'i Netanyahu'dan kurtarın' çağrısıyla protesto başladı
Hamas'ın gözü morarmış rehine videosu yayımlayıp İsrail hava saldırısında yaralanarak öldüğünü açıklamasının ardından, rehine aileleri halkı sokağa dökülmeye, savaş kabinesini Netanyahu hükümetini devirmeye çağırdı. İsrail çapında protestolar başladı.

Artı Gerçek - Hamas'ın kabul ettiği ateşkes-esir takası anlaşmasını "kabul edilemez" bulan İsrail hükümeti, 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Gazze'nin güney ucundaki Refah'ta kara harekatını genişletirken, bir İsrailli rehinenin daha öldüğü açıklandı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, ilkin 51 yaşındaki İsrailli rehine Nadav Popplewell'in videosunu yayımladı, ardından bir aydan uzun süre önce İsrail'in düzenlediği hava saldırısında aldığı yaralardan dolayı öldüğünü duyurdu.

'ZAMAN AZALIYOR, HÜKÜMETİNİZ YALAN SÖYLÜYOR'

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırıda Kibbutz Nirim'den kaçırılan rehineler arasında Nadav Popplewell ile annesi Channa Peri de vardı. Erkek kardeşi Roy ise saldırıda öldürülmüştü. Annesinin serbest kalmasını sağlayan kasım sonundaki bir haftalık ateşkesin devamı gelmezken, bugün yayımlanan 11 saniyelik videoda sadece kendisini adıyla tanıtan Popplewell'in sağ gözünde kocaman bir morluk olduğu görüldü. Videoda Arapça ve İbranice üst üste bindirilmiş yazıda "Zaman azalıyor. Hükümetiniz yalan söylüyor" denildi.

'İSRAİL, HASTANELERİ YIKTIĞINDAN YOĞUN BAKIMA ALINAMADI'

Bunu Kassam'ın Popplewell'in bir aydan uzun süre önce İsrail'in hava saldırısında aldığı yaralardan dolayı öldüğü açıklaması takip etti. Kassam Sözcüsü Ebu Ubeyde, Popplewell'in bir kadın rehineyle birlikte tutulduğu yerin İsrail füzesi tarafından hedef alınmasıyla yaralandığını söyleyerek, "Düşmanın Gazze'deki hastanelerde yarattığı yıkım nedeniyle tıbbi tesislerde yoğun bakım alamadığı için öldü" dedi.

DİYABET HASTASI HALİYLE 7 EKİM'DEN BERİ REHİNEYDİ

Ailece Britanya'dan İsrail'e göç etmiş ve aynı zamanda Britanya vatandaşı olan Popplewell'in diyabet hastası olduğu bilgisi kız kardeşi tarafından paylaşıldı.

REHİNE AİLELERİ: KAYBEDECEK BİR DAKİKA YOK, HEMEN ANLAŞIN

Hamas'ın askeri kanadının bir aydan kısa bir süre içinde üçüncü kez Gazze Şeridi'nde tutulan rehine görüntüsü yayımlamasının ardından İsrail'deki Rehineler ve Kayıp Aileler Forumu, Benyamin Netanyahu başbakanlığındaki hükümeti Hamas'la anlaşmaya varmaya çağıran bir bildiri yayımladı. "Hamas tarafından tutulan rehinelerden alınan her yaşam belirtisi, İsrail hükümeti ve liderleri açısından bir başka imdat çığlığıdır" denilen bildiride "Esirgeyecek bir dakikamız yok! Bugün hepsini geri getirecek bir anlaşmayı uygulamak için çabalamalısınız" vurgusu yapıldı.

'SOKAKLARA DÖKÜLÜN'

Tel Aviv'deki Savunma Bakanlığı Genel Merkezi ve Kirya askeri üssü önünde acilen toplanan rehine aileleri, yakınları ve destekçileri, İsraillileri "İsrail'i Netanyahu'dan kurtarmak" ve Gazze'de tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için sokaklara çıkmaya çağırdı.

'REHİNELERİ HAMAS'TAN KURTARMAK İÇİN İSRAİL'İ NETANYAHU'DAN KURTARMALIYIZ'

Ailelerin açıklamasında şu vurgu yapıldı:

"Felaket büyüyor. Eğer bu yolda devam edersek sadece rehineleri değil, ülkeyi de kaybedeceğiz. Netanyahu sadece rehinelerimizi geri almamızın önündeki engel değil. O aynı zamanda İsrail devletinin başarısının önündeki engeldir. Rehineleri Hamas'tan kurtarmak için İsrail'i Netanyahu'dan kurtarmalıyız."

'BU HÜKÜMETİ DEVİRİN'

Savaş kabinesinin asker kökenli üyeleri Gantz, Eisenkot ve Gallant ile Netanyahu'nun partisi Likud'un hâlâ vicdan sahibi üyelerine şu çağrı yapıldı: "Hamas'ın terör tünellerinde çürüyen rehineleri kurtarmak, rehinelerin serbest bırakılması konusunda bir an önce anlaşmaya varmak, sabotajı sona erdirmek ve rehinelerin suç niteliğindeki terk edilmesini durdurmak için bu hükümeti devirin."

'HALKA SAVAŞI BİTİRMEK ZORUNDA OLDUĞUMUZU SÖYLEYİN'

"İktidar rehineleri umursamıyor, tüm ülkeyi yıkıma sürüklüyor. Onlarla işbirliği yapmayı bırakın, rehineleri kurtarın ve İsrail devletini kurtarın. Dışarı çıkın ve halka, rehineleri kurtarmak için bu savaşı bitirebileceğimizi ve bitirmek zorunda olduğumuzu söyleyin."

İsraillilere de şu çağrı yapıldı:

"Biz rehinelerin aileleri ve halk olarak pes etmemeliyiz. Hepsi evlerine dönene kadar durmayacağız. Rehineler geri dönmeden zafer olmaz. Hep birlikte sokağa çıktığımızda rehineleri ve ülkeyi kurtaracağız."

ERKEN SEÇİM TALEBİYLE İSRAİL GENELİNDE PROTESTO PLANLANDI

Bu akşam Hamas'ın elindeki rehinelerin serbest bırakılmasının sağlanması ve erken seçim düzenlenmesi talebiyle İsrail genelinde protestolar düzenlenmesi planlanıyor. Bu haftaki önceki protestolarda polis ile çok sayıda rehine yakınları ve destekçileri arasında şiddetli çatışmalar yaşandı.

İsrail hükümetinin verilerine göre Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'den kaçırdığı 252 kişiden 128'i halen Gazze'de bulunuyor. İsrail Adli Tıp Komitesi, bunların en az 36'sını ölü ilan etti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar