'Hamas'ı desteklemeyi seçen Erdoğan, ticaret anlaşmalarını ihlal etti' diyen İsrail: Aynı şekilde karşılık vereceğiz

'Hamas'ı desteklemeyi seçen Erdoğan, ticaret anlaşmalarını ihlal etti' diyen İsrail: Aynı şekilde karşılık vereceğiz
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın "Gazze'ye havadan yardım atma talebimizi reddeden İsrail'e yönelik yeni tedbirler kararlaştırdık" açıklamasını müteakip Ticaret Bakanlığı'nın 54 ürün grubunda ihracat kısıtlaması açıklamasında, İsrail'den tepki geldi.

Artı Gerçek - Türkiye'de İsrail'le ticaret protestolarının yerel seçim sonuçlarına da yansıyan tırmanışı karşısında, Ankara'nın Gazze Savaşı'nın 186. gününde ihracat kısıtlamaları açıklamasına İsrail'den tepki geldi.

İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Ankara'nın "Hamas'ı desteklemeyi seçtiği, ama bunun ekonomik bedelinin olduğu" iddiasında bulundu.

'HAMAS KATİLLERİNE DESTEK İÇİN EKONOMİK ÇIKARI FEDA ETTİ'

İsrail Dışişleri Bakanı, X'te yayımladığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı etiketleyerek, Erdoğan'ın "kadınlara, kız çocuklarına, yetişkinlere tecavüz eden, öldüren ve bedenlerine saygısızlık eden ve çocukları diri diri yakan Hamas katillerine verdiği destek uğruna bir kez daha Türkiye halkının ekonomik çıkarlarını feda ettiği" iddiasında bulundu.

'TÜRK EKONOMİSİNE ZARAR VERECEK TEDBİRLER ALACAĞIZ'

Türkiye'nin İsrail'e ihracatı kısıtlama kararıyla ticaret anlaşmalarını "tek taraflı ihlal ettiğini" öne süren Katz, "İsrail şiddete ve gasplara boyun eğmeyecek, ticaret anlaşmalarının tek taraflı ihlaline göz yummayacak ve Türkiye'ye karşı Türk ekonomisine zarar verecek paralel tedbirler alacaktır" dedi.

ERDOĞAN'IN 'ALLAH'A HAVALE ETME' SÖZÜNE TEPKİ VERMİŞTİ

İsrail Dışişleri Bakanı, 22 Mart'ta da X'te Erdoğan'ı etiketleyerek şu paylaşımı yapmıştı:

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakan Benyamin Netanyahu'ya saldırısı ve Netanyahu'yu Allah'a havale etme tehdidi üzerine Türkiye'nin İsrail'deki Büyükelçi Yardımcısı'nın sert bir kınama görüşmesi için çağrılması ve Erdoğan'a net bir mesaj iletilmesi talimatı verdim: Bebek yakan, katil, tecavüzcü ve ceset parçalayan HAMAS'lı teröristleri destekleyen biri olarak Tanrı hakkında konuşabilecek en son kişi sizsiniz. HAMAS'lı barbar dostlarınızın yaşattığı vahşeti ve insanlığa karşı işlediği suçları destekleyenleri duyacak bir Tanrı yoktur. Recep Tayyip Erdoğan, susmalı ve utanmalısınız!"(Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar