Hamburg’da 'Eşcinsel Festivali' büyük bir katılımla gerçekleşti

Hamburg’da 'Eşcinsel Festivali' büyük bir katılımla gerçekleşti
Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Kasım 2019 15:46
A+ A-
Almanya'nın Hamburg kentinde eşcinseller tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Christopher Street Day (CSD) yürüyüşü düzenlendi.

Süheyla KAPLAN


Almanya’nın en büyük eşcinsel karnavalı olan "‘Christopher Street Day’ Hamburg’da  eyalet başbakanı Peter Tschentscher (SPD), eyalet başbakan yardımcısı Katharina Fegebank (Yeşiller Partisi)  Adalet Bakanı Till Steffen (Yeşiller Partisi) federal milletvekili Johannes Kahrs (SPD) ve diğer siyasi partilerin temsilcileri  eşliğinde büyük bir katılımla kutlandı.

Bütün dünyadan gelen eşcinsellerin ve transseksüellerin katıldığı karnaval geçidi, yine çok renkli görüntülere sahne oldu. Karnavala Yeşiller Partisi Hamburg Milletvekili Filiz Demirel ile Altona ilçe belediye meclis üyesi Yusuf Uzundağ da destek verdi. 

Alman Yeşiller Partisi, Hür Demokrat Parti ve Sosyal Demokrat Parti'nin de birer karnaval arabasıyla desteklediği eşcinseller geçidinde on binlerce eşcinsel Lange Reihe semtinden süsledikleri arabalarla konvoylar halinde belediye binasına (Rathaus) doğru yürüdü. 

Bu yıl düzenlenen Pride karnavalının temel sloganı yasal anlamda daha iyi eşitlik. Hamburg Sendikalar Birliği Başkanı (DGB) Başkanı Katja Karger cinsel kimliklerinden dolayı ayrımcılıkla mücadele edilmesi konusunda yasal bir güvence çağrısında bulunuyor.  

27 Haziran 1969 yılında New York kentinin Christopher Street Sokağı'nda bulunan ‘Stonewall Inn’ isimli barda polisin eşcinsellere karşı uyguladığı keyfi uygulamalar protesto edilmişti. Bunun akabinde ise New Yorklu eşcinsellerle polisler arasında günlerce süren sokak çatışmaları yaşanmıştı. O günü ilk başkaldırı günü olarak anmak isteyen eşcinseller her sene ‘Christopher Street Day’ adı altında bir geçit töreni düzenliyor. 

CSD, Almanya'da da 2003 yılından bu yana çeşitli kentlerde kutlanıyor.
 

Öne Çıkanlar