Haseke'de yerel yönetici kadınların öldürülmesini IŞİD üstlendi

Haseke'de yerel yönetici kadınların öldürülmesini IŞİD üstlendi
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Ocak 2021 18:40
A+ A-
Suriye’nin Heseke kentinde Til Şeyir Beldesi Eş Başkanı Seda Feysel El Hermas ve Yardımcısı Hind Letif El Xidar’ın kaçırılarak öldürülmesini IŞİD üstlendi.

Suriye’nin Heseke şehrinin güneyindeki Deşiya’ya bağlı Til Şeyir Beldesi Eş Başkanı Seda Feysel El Hermas ve Yardımcısı Hind Letif El Xidar’ın 22 Ocak’ta kaçırılarak öldürülmesini cihatçı IŞİD üstlendi.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre resmi internet siteleri üzerinden açıklama yapan IŞİD, yerel yönetici iki kadının kaçırılıp öldürülmesini üstlendi.

ÖZERK YÖNETİM KATLİAMI KINAMIŞTI

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Kadın Konseyi yaptığı yazılı açıklamayla yerel yönetici iki kadının katledilmesini kınamıştı. Özerk yönetim düşmanlarının amacının kadın özgürlüğünü ortadan kaldırmak olduğu belirtilen açıklamada, katledilen kadınların ailelerine baş sağlığında bulunularak, "Çetelerin kirli tarihine bir suç daha eklendi. Bu katliam gösteriyor ki çetelerin bölgede herhangi bir varlıkları kalmamış, Kuzey ve Doğu Suriye’deki sivil siyasetçilere yönelerek kadın iradesini ve kadın gücünü hedefliyorlar" ifadeleri kullanılmıştı. Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, uluslararası kamuoyuna seslenerek, kadınlara karşı işlenen suçların durdurulmasını istemişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar