İkinci kez ameliyat edilen Slovakya Başbakanı, 'kendisine yönelik suikastın nasıl geliştiğini hatırlıyor'

İkinci kez ameliyat edilen Slovakya Başbakanı, 'kendisine yönelik suikastın nasıl geliştiğini hatırlıyor'
Önceki gün silahlı saldırıya uğrayan Slovakya Başbakanı, yaralanan bölgelerinde kalan ölü hücre ve dokuların temizlenmesi için ikinci kez ameliyat edildi. Fico'yu ziyaret eden siyasi müttefiki, 'Suikastın nasıl gerçekleştiğini hatırlıyor' dedi.

Artı Gerçek - AB ve NATO üyesi Slovakya'nın Ukrayna şüphecisi Başbakanı Robert Fico çarşamba günü uğradığı silahlı saldırıda ağır yaralanmasını nedeniyle geçirdiği ameliyatın ardından ikinci kez ameliyata alındı.

Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Robert Kalinak, Başbakan Fico'nun bugün tekrar ameliyat edildiğini ve durumunun ciddi olduğunu söyledi. Kalinak, Slovakya liderinin durumunun iyileşip iyileşmediğini belirlemenin birkaç gün alacağını belirtti. Fico'nun bilincinin yerinde olduğunu ve yoğun bakımda olduğunu aktaran Kalinak, başbakanın yakın zamanda iyileşeceğinden umutlu konuştu.

'BİLİNCİ AÇIK, DURUMU İSTİKRARLI, AMA YOĞUN BAKIMDA'

Kalinak'ın basın toplantısına katılan başbakanın tedavi gördüğü Roosevelt Hastanesi Müdürü Miriam Lapunikova, ilk ameliyatın ardından bugünkü ikinci ameliyatta Fico’nun yaralanan bölgelerinde kalan ölü hücre ve dokuların temizlendiğini bildirdi. Bunun standart bir işlem olduğunu söyleyen Lapunikova, "Bilinci açık, durumu istikrarlı ama hala yoğun bakımda tutuluyor. Durumu son derece ciddi" dedi.

Fico gibi Ukrayna'nın silahlandırılması yoluyla savaşın devam ettirilmesi yerine müzakereler yoluyla çözüm bulunmasını ve Rusya'ya yaptırım uygulanmamasını savunarak cumhurbaşkanı seçilen, ancak henüz göreve başlamayan Peter Pellegrini, başbakana kısa bir ziyarette bulunup onunla birkaç dakika konuşma fırsatı buldu.

'SUİKASTIN ANİLİĞİNDEN ŞOKE OLDUĞUNU SÖYLEDİ'

Fico'nun durumunun "ciddiyetinin" devam ettiğini aktaran eski Parlamento Başkanı, başbakanın kendisine yönelik suikast girişiminin koşullarını hatırladığını söyledi.

"Bunun nasıl gerçekleştiğini, ne kadar çabuk gerçekleştiğini anladığını ve şoke olduğunu hatırlıyor" diyen Pellegrini, Fico'nun hastaneye kaldırıldığında bilincinin açık olduğunu ve kendisine nasıl ilk müdahalenin yapıldığını da hatırladığını sözlerine ekledi.

'KASITLI CİNAYET İŞLEMEYE TEŞEBBÜS' SUÇLAMASI

Fico'ya çok yakından 5 el ateş eden 71 yaşındaki Juraj Cintula, saldırının hemen ardından gözaltına alındı ve kasıtlı cinayet işlemeye teşebbüsle suçlandı.

'UKRAYNA'YA SİLAH TEDARİKİNİN DURDURULMASI YÜZÜNDEN'

Slovakya İçişleri Bakanı Matuss Sutaj Estok, eski güvenlik görevlisi ve şair Cintula'nın hükümetin icraatlarını onaylamaması nedeniyle saldırıyı düzenlediğini, özellikle de hükümetin Ukrayna'ya silah tedarikinin durdurması kararına karşı çıktığını söylediğini, dolayısıyla bunun siyasi amaçlı saldırı olduğunu açıkladı.

Cintula'nın yurtiçi ve yurtdışı olayları yakından takip ettiğini, Özel Savcılığın kapatılması ve Ukrayna'ya askeri yardımın askıya alınması dahil olmak üzere çeşitli hükümet politikalarını protesto ettiğini aktaran İçişleri Bakanı, "Hükümet politikalarını onaylamaması ve başbakana suikast düzenlemeye karar vermesinin nedenlerini böyle açıkladı" dedi.

'YALNIZ KURT DİYE TABİR EDİLENLERDEN'

Cintula'yı herhangi bir grupla bağlantısı olmayan "sözde yalnız kurt" olarak tanımlayan Sutaj Estok, saldırganın eylemlerinin Fico'nun müttefiki Pellegrini'nin yakın zamanda cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasıyla kısmen hızlandığını belirtti.

Batı yanlısı mevcut Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova'nın görev süresi gelecek ay sona erecek. Hem Pellegrini hem Caputova, suikastı kınadı ve "demokrasiye yönelik tehdit" olarak niteledi. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar