İngiltere, uçuşlarda sıvı yasağını kaldırmaya hazırlanıyor

İngiltere, uçuşlarda sıvı yasağını kaldırmaya hazırlanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, havaalanlarında 2006'da uygulanmaya başlayan sıvı yasağının kaldırılması için havaalanlarının gerekli hazırlıkları yapmasını istedi. 2024 yılının ortalarında yasağın kaldırılması bekleniyor.

Artı Gerçek - İngiltere, havaalanlarında uygulanan sıvı yasağını 16 yıl sonra kaldırmaya hazırlanıyor. Sektör temsilcileri, bazı havalimanlarında kullanılmaya başlanan üç boyutlu x-ray cihazlarının yaygınlaşmasıyla, 16 yıldır yürürlükte olan bu uygulamaya gerek kalmayacağını söylüyor.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, Heathrow Havalimanı CEO’su John Holland-Kay, Ulaştırma Bakanlığı’nın uygulamaya geçilmesi için havalimanlarına 2024 ortasına kadar süre verdiğini söyledi.

AMAÇ GÜVENLİK KONTROLLERİNİ HIZLANDIRMAK

Sıvı yasağının kaldırılmasıyla birlikte dizüstü bilgisayarlarının güvenlik kontrolü için çantadan çıkarılmasına da gerek kalmayacak.Mevcut kurallara göre yolcular 100 mililitreyi geçmeyen sıvıları şeffaf ve kilitlenebilir poşetler içinde taşımak zorunda.

Bu sıvıların güvenlik kontrolünden geçerken el bagajlarından çıkarılması gerekiyor.Yasağın kalkmasıyla güvenlik kontrollerinin hızlanması ve uzun kuyrukların ortadan kalkması umuluyor.Üç boyutlu x-ray cihazları, bir süredir dünya genelinde büyük havalimanlarında deneniyor.

YASAK 2006'DA BAŞLAMIŞTI

Avrupa Birliği’nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, 2018’de kıta çapındaki kısıtlamaların gelişen teknolojiyle önlenebileceğini açıklamıştı.

Dünya çapında uçuşlarda sıvı yasağı uygulaması, 2006’da İngiliz polisinin, İngiltere’den ABD ve Kanada’ya giden yedi uçakta içecek şişelerine gizlenen sıvı patlayıcıları infilak ettirmeye yönelik bir saldırı planını açığa çıkarmasından sonra başlamıştı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar