İran'da siyasi tutuklu Kurbani'nin idam edilmesi protesto edildi

İran'da siyasi tutuklu Kurbani'nin idam edilmesi protesto edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Aralık 2021 15:01
A+ A-
Kurbani’nin cenazesini ailesine teslim edilmedi. Kamyarak’ta büyük bir kitle, infazı protesto etmek için Haydar Kurbani’nin evinin önünde toplandı.

İran’da 2016 yılında tutuklanan ve ölüm cezasına çarptırılan Kürt tutuklu Haydar Kurbani idam edildi. "İran Kürdistan Demokrat Partisi’ne (PDK-İ) üyelik ve rejime muhalefet" suçlamasıyla tutuklanan Kurbani, üzerine atılı suçlamaları ret ederek, verilen karara itiraz etmişti.

Kamyarak nüfusuna kayıtlı ve 3 çocuğu olan Kurbani’nin Sine Merkez Hapishanesi’nde sabah saat 09.00’da gizlice idam edildiğini açıkladı.

Ruhani rejimin kaleleri, Kurbani’nin cenazesini ailesine teslim etmeyi reddetti ve sadece ailesini mezar yeri hakkında bilgilendirdi. Kamyarak’ta büyük bir kitle, infazı protesto etmek için Haydar Kurbani’nin evinin önünde toplandı.

ARALIK AYINDA 35 İDAM

Son aylarda uzmanlar, yetkililer ve uluslararası insan hakları örgütleri, ölüm cezasının işkence altında alınan itiraflara dayandığını vurgulayarak, ölüm cezasının kaldırılması için defalarca çağrıda bulundu.

Daha önce başta Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi olmak üzere birçok insan hakları örgütleri, siyasi tutuklu Kurbani’nin infazını önlemek için açıklamalarda bulunmuştu. Edinilen bilgilere göre sadece Aralık ayının başından itibaren 35 tutuklu idam edildi. (MA)

İlgili Haberler