İran: İsrail’e ait hiçbir büyükelçilik güvende değil, İsrail: İran'la her türlü senaryoya hazırız

İran: İsrail’e ait hiçbir büyükelçilik güvende değil, İsrail: İran'la her türlü senaryoya hazırız
Şam Büyükelçiliği yerleşkesine saldırıda komutanları öldürülmesiyle ilgili misilleme tehditlerini tırmandıran "İsrail'in dünyadaki hiçbir elçiliği güvende değil" dedi. İsrail Savunma Bakanı "Her senaryoya hazırız" resti çekti.

Artı Gerçek - İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesinde üst düzey Devrim Muhafızları komutanlarını öldüren saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarak misilleme tehditlerini tırmandırması karşısında İsrail yüksek alarm durumunda, ABD diken üstünde.

Suriye’deki saldırı sonrası, ABD’nin İran’daki çıkarlarını temsil eden İsviçre’nin Tahran Büyükelçisi İran Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak onun üzerinden Washington'a mesaj iletildi. İran basını, Tahran yönetiminin İsviçre aracılığıyla ABD’ye “İsrail hedeflerini vuracağına” dair bilgi verdiğini yazdı.

Dün İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, misillemenin "doğru zamanda ve yerde olacağını ve düşmanı yaptığı eylemden ötürü pişman edeceğini" söyledi. Bakıri, "İntikamın yöntemini biz belirleyeceğiz" dedi.

ABD'YE UYARI: DARBE ALMAMAK İÇİN KENARA ÇEKİLİN

Ardından İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin Siyasi İşlerden Sorumlu Yardımcısı Muhammed Cemşidi, X'teki paylaşımında, iki müttefik ülkeyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“İran, yazılı mesajla ABD liderliğini (İsrail Başbakanı Benyamin) Netanyahu’nun tuzağına düşmemesi konusunda uyardı. Darbe almamak için kenara çekilin. ABD ise cevap olarak İran’dan Amerikan tesislerini hedef almamasını istedi."

'İSRAİL'LE ÇATIŞMA MEŞRU VE YASAL HAK'

Bugün İran dini lideri Ali Hamaney'in askeri danışmanı Yahya Rahim Safevi'den açıklama geldi. İran büyükelçiliğinin ve Suriye'nin resmi daveti üzerine yasal olarak orada bulunan İranlı danışmanların öldürülmesinin "uluslararası hukukun ihlali" olduğunu belirten Tümgeneral Safevi, "Artık dünyada İsrail’e ait hiçbir büyükelçilik güvende değil" dedi. Tahran'ın İsrail'le çatışmayı "meşru ve yasal hak" olarak gördüğünü sözlerine ekledi.

İran'ın yarı resmi yeni ajansı ISNA, İsrail'i vurabilecek kapasitede olduğu söylenen 9 farklı İran füzesini gösteren bir grafik yayımladı.

İSRAİL'DE ASKERİ TOPLANTI

Yedek askerleri göreve çağıran, görevdeki askerlerin izinlerini iptal eden ve özellikle hava savunmasını güçlendiren İsrail'in yaklaşık 30 büyükelçiliğinde personelini boşalttığı iddia edilirken, Savunma Bakanı Yoav Gallant, komutanlarla "operasyonel durum değerlendirmesi" yaptı. Ardından bakanlıktan "Gallant, İsrail'in olası misilleme saldırısına karşı tetikte ve İran ile gelişebilecek her türlü senaryoyu ele almaya hazır olduğunu söyledi" açıklaması yapıldı.

'KAÇINILMAZ İRAN SALDIRISI EN ERKEN GELECEK HAFTA BEKLENİYOR'

Reuters ve CNN gibi haber ağlarına konuşan ABD'li üst düzey yetkililer, "Kesinlikle yüksek alarm durumundayız" dedi. ABD'nin CBS kanalına göre, Amerikan ve İsrail istihbarat kaynakları, İran'ın Şahed insansız hava araçları ve seyir füzeleriyle İsrail elçiliğine saldırı düzenlemeyi planladığına inanıyor. CNN'in "ABD, en erken gelecek hafta bölgedeki Amerikan veya İsrail varlıklarına yönelik ciddi bir İran saldırısına hazırlanıyor" başlıklı haberinde şöyle denildi:

"Üst düzey ABD'li yetkililer şu anda İran'ın saldırısının 'kaçınılmaz' olduğuna inanıyor ve bu görüş İsrailli meslektaşları tarafından da paylaşılıyor. İran'ın saldırısının birçok farklı şekilde gerçekleşebileceğini ve hem ABD hem de İsrail varlıkları ve personelinin hedef alınma riskiyle karşı karşıya olduğu tahmininde bulunan iki hükümet, gelecek olandan (saldırıdan) önce pozisyon almak için harıl harıl çalışıyor."

'BİDEN'IN KAÇINDIĞI BÖLGESEL SAVAŞI GARANTİ EDER'

"İran'ın İsrail'e doğrudan saldırması, Biden yönetiminin hazırlandığı en kötü senaryolardan biri, çünkü bu, Ortadoğu'da zaten çalkantılı durumun hızla tırmanmasını garanti edecek. Böyle bir saldırı, İsrail-Hamas savaşının daha geniş, bölgesel bir çatışmaya dönüşmesine yol açabilir ki, bu, Biden'ın uzun süredir kaçınmaya çalıştığı bir şey." (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar