İran, Riyad büyükelçiliğini yarın açıyor

İran, Riyad büyükelçiliğini yarın açıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İran Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki büyükelçiliğinin yarın yeniden açılacağını duyurdu. İki ülke yaklaşık üç ay önce diplomatik ilişkilerini yedi yıl aradan sonra yeniden başlatmaya karar vermişti.

Artı Gerçek - İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'daki İRan büyükelçiliğinin yarın açılacağını duyurdu. Açıklamadan önce İran'ın yarı resmi Fars haber ajansına ve AFP'ye konuşan kaynaklar da gelişmeyi doğruladı.

İRAN'IN YENİ RİYAD BÜYÜKELÇİSİ ALİRIZA İNAYETİ OLACAK

10 Mart'ta Çin'in arabuluculuğunda iki ülke arasında yapılan anlaşmanın ardından Suudi Arabistan ve İran yedi yıldır kapalı olan büyükelçiliklerini karşılıklı olarak yeniden açmaya karar vermişti. Suudi Arabistan'ın Şii din adamı Nimr al-Nimr'i idam etmesi üzerine İran'daki protestolar sırasında Tahran'daki Suudi Arabistan büyükelçiliği ile Meşhed'deki konsolosluğuna saldırılar düzenlenmiş, bunun üzerine Riyad yönetimi 2016'da İran'la diplomatik ilişkilerini kesmişti.

İran Yargı Erkinin yayın organı Mizan Haber Ajansı geçen ay İran ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden başlamasının ardından, İran Dışişleri Bakanı Yardımcısı Alirıza İnayeti İran'ın Riyad Büyükelçisi olarak atandığını duyurmuştu. İnayeti, daha önce İran'ın Kuveyt Büyükelçiliği görevinde de bulunmuştu.

Riyad'daki bir diplomatik kaynak bugün AFP'ye verdiği demeçte, "İran büyükelçiliğinin açılışı Salı günü yerel saatle 18:00'de yeni atanan İran büyükelçisinin huzurunda gerçekleşecek" dedi. Suudi Arabistan, Tahran'daki büyükelçiliğini ne zaman yeniden açacağını veya büyükelçi seçimi konusunda henüz bir duyuru yapmadı.

İRAN VE SUUDİ ARABİSTAN ARASINDA NORMALLEŞME SÜRECİ

Riyad ve Tahran, 7 yıl aradan sonra 10 Mart'ta Pekin'de Çinli yetkililerin aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile Suudi Arabistanlı mevkidaşı Faysal bin Ferhan da 6 Nisan'da Pekin'de bir araya gelmiş ve iki ülke büyükelçiliklerinin yeniden açılması, iki ülke arasındaki uçuşların yeniden başlatılması ve vizelerin kolaylaştırılması konusunda anlaşmıştı.

Abdullahiyan, 11 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçisi'ni kendilerine tanıttığını aynı şekilde kendilerinin de Riyad'a atanacak büyükelçiyi kısa süre içerisinde Suudi Arabistan'a bildireceğini söylemişti. Uzun yıllar sonra İran'dan Suudi Arabistan'a yapılan ilk üst düzey ziyaret olarak İran Ekonomi Bakanı İhsan Handuzi, beraberindeki heyetle 11 Mayıs'ta Suudi Arabistan'ın Cidde kentine gitmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar