IŞİD'den dokuz sene sonra kurtarılan altı Ezidi kadın ailelerine kavuştu

IŞİD'den dokuz sene sonra kurtarılan altı Ezidi kadın ailelerine kavuştu
Yayınlanma:
A+ A-
IŞİD'in 2014'te Şengal'de esir aldığı altı kadın, yaklaşık dokuz sene sonra ailelerine kavuştu. Duhok'taki törende konuşan Sabrin Elyas, "Bugün hayatımın en mutlu günü" dedi.

Artı Gerçek - IŞİD'in 2014 yılında Şengal’de esir aldığı ve yaklaşık dokuz yıl sonra kurtarılan altı Ezidi kadın ailelerine kavuştu. Ezidi kadınlar, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Duhok kentindeki Azadi Panorama parkında düzenlenen törende, bölge yetkilileri ve aileleri tarafından karşılandı.

Altı kadının kurtarıldığı, Nobel Barış Ödülü sahibi, Ezidi insan hakları savunucusu Nadia Murad tarafından geçen pazar günü açıklanmıştı. Murad'ın, kurtarma çabaları için IKBY Başkanı Neçirvan Barzani’nin yanı sıra Türk yetkililere de teşekkür etmesi dikkat çekmişti.

Rudaw'ın haberine göre, kadınların aileleriyle seneler sonra biraraya geldiği törende duygulu anlar yaşandı. Dokuz yıl sonra ailesine kavuşan Sabrin Elyas, "Çok mutlu ve rahatım. Allah’a şükürler olsun ki, ailem ve arkadaşlarımla yeniden bir araya geldim. Bugün hayatımın en mutlu günü" dedi.

IŞİD zulmünden kurtarılan Samiye Simo ise eşi Dexil Hasna tarafından mutluluk gözyaşları ile karşılandı. Rihan İsmail, özgürlüğüne kavuştuğu için çok mutlu olduğunu ve ayrıca kendileri için böyle bir karşılama töreni düzenlenmesinden memnun olduğunu söyledi.

Kadınların akrabası Naim Hayadar da, "Dönmeleri hepimizi mutlu etti. Allah yardımcımız olsun. Kaçırılan diğer insanlarımızın da ailelerinin yanına dönmesini, anne, babası ve akrabalarının yanında yaşamasını istiyoruz" dedi.

2 BİN 693 KİŞİ HÂLÂ KAYIP

IKBY'deki Ezidileri Kurtarma Ofisi'nin Başkanı Hüseyin Qaidi de, Rudaw'a açıklamasında altı kadının yerini tespit ettikten sonra Neçirvan Barzani'yi aradıklarını ve Barzani’nin de ne gerekiyorsa yapılması talimatı verdiğini söyledi. Qaidi, kısa süre sonra da kadınları getirip aileleri ile buluşturduklarını aktardı.

Ezidileri Kurtarma Ofisi’nin Mart 2023’te paylaştığı verilere göre, IŞİD Ağustos 2014’te Şengal ve çevresinde 6 bin 417 Ezidi Kürdü kaçırdı. Bu kişilerden 3 bin 548'si kadın, 2 bin 869'u erkekti. Aynı verilere göre, şu ana kadar 3 bin 562'si kurtarıldı ve 2 bin 693'ü ise hâlâ kayıp.

EZİDİ SOYKIRIMI NASIL GELİŞTİ?

IŞİD'in Ağustos 2014'te Irak'taki ilerlemesi ve çok sayıda kenti ele geçirmesi sırasında birçok güvenlik gücü bölgeden çekilmişti. IŞİD'in Musul'u kontrol altına alması sonucunda, Şengal'in kadim halkı Ezidiler örgütle savunmasız biçimde karşı karşıya kalmıştı. IŞİD militanları bu tarihte Şengal'deki köylere saldırmış, 6 binden fazla Ezidi'yi esir almıştı. Örgüt çoğu erkek binlerce kişiyi kurşuna dizmiş; binlerce kişi Şengal Dağı'na ve Türkiye sınırına kaçmıştı.

Birleşmiş Milletler, 2016 yılında yaptığı açıklamada yaşananları 'soykırım' olarak adlandırdı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin parlamentosu da 3 Ağustos’u 'Ezidi Soykırımı Günü' olarak ilan etti. Son olarak Almanya, Ezidi Soykırımı'nı tanıdı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar