İskoçya Başbakanı Yusuf: Eşimin ailesi Gazze'de mahsur kaldı

İskoçya Başbakanı Yusuf: Eşimin ailesi Gazze'de mahsur kaldı
İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, Filistinli eşi Nadia El-Nakla’nın Dundee'de yaşayan anne ve babasının bombardımanın sürdüğü Gazze’de mahsur kaldığını açıkladı.

Artı Gerçek - İskoçya Başbakanı Hamza Yusuf, Filistinli eşi Nadia El-Nakla'nın annesiyle babasının Gazze'de mahsur kaldığını bildirdi.

Yusuf, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşinin İskoçya'da yaşayan annesiyle babasının, İsrail ve Filistin arasındaki çatışmalar sırasında kayınpederinin 92 yaşındaki hasta annesini ziyaret için Gazze'de bulunduklarını ve bölgede mahsur kaldıklarını aktardı.

İsraillilerin, kendilerine ülkeyi terk etmelerini söylediğini ancak ülkeden çıkmalarının mümkün olmadığını ifade eden Yusuf, İngiltere Dışişleri Bakanlığının güvenli geçiş garantisi veremeyeceğini söyledi.

Yusuf, "Pek çok kişinin bildiği üzere eşim Filistinli. Annesi ve babası, Dundee'de, İskoçya'da yaşıyorlar. Gazze'de bulundular ve korkarım ki şu anda Gazze'de sıkışıp kaldılar." ifadesini kullandı.

Yusuf, kayınvalidesi ve kayınpederinin yaşamlarından endişe duyduklarını dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlattı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atıldı, Filistin'deki silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenledi.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girdi, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlattı.

İsrail'in 50 yıl önceki Yom Kippur Savaşı'ndan bu yana karşılaştığı en yoğun saldırıda, 800'ü aşkın İsrailli öldü, 2 bin 500'ü aşkın İsrailli de yaralandı. İsrail'in şu ana dek Gazze'ye misilleme olarak düzenlediği hava saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı da 560'ı geçti, 3 bine yakın Filistinli yaralandı.

İsrail'in sağcı Başbakanı Benyamin Netanyahu verecekleri yanıtın "Ortadoğu'yu değiştireceğini" ileri sürdü. İsrail yönetimi, Gazze üzerinde 2007'den beri devam eden ablukanın koşullarını ağırlaştırarak "topyekûn abluka" uygulama kararını da açıkladı.

İsrail, ayrıca 300 bin bin kişilik yedek asker kuvvetini göreve çağırdı ve "yakında saldırıya" geçeceğini duyurdu.

Onlarca rehine için ise belirsizlik sürüyor. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar