İspanya Başbakanı Sanchez, Filistin devleti adı altında neyi tanıdıklarını açıkladı

İspanya Başbakanı Sanchez, Filistin devleti adı altında neyi tanıdıklarını açıkladı
İsrail'in 7 Ekim 2023'ten beri devam eden Gazze Savaşı'nı durdurmak için Filistin'i devlet olarak tanıma kararı alan İspanya, İrlanda ve Norveç'in kararlarını resmen yürürlüğe girme tarihi geldi çattı.

Artı Gerçek - İrlanda, İspanya, Norveç'in 22 Mayıs'ta Filistin devletini tanıma duyurusu yapmasının ardından, İspanya'nın Sosyalist İşçi Partili (PSOE) Başbakanı Pedro Sanchez, bugünkü açıklamasında, ilerleyen saatlerde bakanlar kurulunun "Gazze Şeridi ve Batı Şeria dahil Filistin devletini resmen tanımayı" gerçekleştireceğini bildirdi.

'FİLİSTİN ULUSAL YÖNETİMİ ALTINDA BİRLEŞMELİLER'

Sanchez, İspanya'nın "Gazze Şeridi ve Batı Şeria'yı kapsayan, Filistin Ulusal Yönetimi altında birleşmiş, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletini tanıması" çerçevesini çizdi.

İSRAİL İŞGALLERİYLE FİLİSTİN SINIRLARININ DEĞİŞMESİ MESELESİ

Solcu lider, Madrid'in "tüm taraflar üzerinde anlaşmaya varmadığı sürece, 1967'den sonra Filistin sınırlarında yapılan herhangi bir değişikliği tanımayacağını" belirtti.

'BATI ŞERİA İLE GAZZE'NİN BİR KORİDORLA BİRLEŞMESİ ŞART'

İspanya Başbakanı, Filistin devletinin, "her şeyden önce Batı Şeria ile Gazze'nin bir koridorla birleşmesi, Doğu Kudüs'ün başkent olması ve Filistin Ulusal Yönetimi'nin meşru hükümeti altında birleşilmesi ile 'gerçekleştirilebilir' hale getirilmesi gerektiğini" vurguladı.

'VİZYONUMUZ BM VE AB İLE UYUMLU'

"Diğer ülkelerin sınırlarını belirlemek İspanya'nın görevi olmasa da vizyonumuz Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) kararları ve Avrupa Birliği'nin (AB) geleneksel olarak koruduğu konumla tamamen uyumlu" izahatını getiren Sanchez, şu mesajları verdi:

"İspanya'nın Filistin Devleti'ni tanıması, tek amacı İsrailliler ile Filistinliler arasında barışın sağlanmasına katkıda bulunmak olan tarihi bir karardır."

"Bu tanınma, Filistin halkının meşru özlemleri açısından tarihi bir adalet sorunu olmanın yanısıra hepimiz barışa ulaşmak istiyorsak, kaçınılmaz bir gerekliliktir. Barış hedefine ulaşmayı sağlayacak tek çözüme doğru ilerlemenin tek yolu budur." (Reuters, Nova News, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar