İspanya Yüksek Mahkemesi, Katalan lider Puigdemont üzerindeki 'terör' soruşturmasını kaldırdı, ama 'gazabını' kaldırmadı

İspanya Yüksek Mahkemesi, Katalan lider Puigdemont üzerindeki 'terör' soruşturmasını kaldırdı, ama 'gazabını' kaldırmadı
Katalonya'nın 2017'deki başarısız bağımsızlık girişiminden beri yurtdışında yaşayan Puigdemont hakkında açılan bir "terörizm" soruşturmasını kapatan İspanya Yüksek Mahkemesi, af yasasına getirdiği istisnalarla sürgündeki liderin dönüşünü engelliyor.

Artı Gerçek - İspanya'da Sosyalist İşçi Partili (PSOE) Başbakan Pedro Sanchez'in bağımsızlık yanlısı Katalan siyasiler için af çıkarıp uzlaşı sağlaması sonrası, Yüksek Mahkeme, hapse atılmamak için yurtdışına giden Katalan liderler hakkındaki bir "terörizm" soruşturmasını kapattı.

YILLARDIR SÜRGÜNDEKİLERE 'USUL HATASI' YAPILMIŞ

Yüksek Mahkeme, kapatma sebebini "usul hatası" diye açıkladı. Kararın temyiz süreci açık.

Yüksek Mahkeme'nin binlerce aktivistin Barselona havaalanına erişimi birkaç saat boyunca engellediği kitlesel bir eylemi de içeren Katalan bağımsızlığı yanlısı protestolarda bulunan Demokratik Tsunami adlı grubu ve onun "sokak terörizmi eylemlerini" el altından yönettikleri iddiasıyla Temmuz 2021'de 10 Katalan siyasi hakkında terörizm soruşturması açtı. Bunlar arasında 2017'deki tek taraflı bağımsızlık girişiminin başını çeken dönemin bölgesel yönetim başkanı Carles Puigdemont, bağımsızlık yanlısı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (Esquerra Republicana de Catalunya/ERC) Genel Sekreteri Marta Rovira ve ERC milletvekili Ruben Wagensberg de vardı.

PUİGDEMONT YİNE DE YURDA DÖNEMEYECEK

Dün soruşturmanın düşmesinin ardından Rovira ve Wagensberg İspanya'ya hapse atılma tehlikesi olmadan dönebilecek, ama aynı durum, tek taraflı bağımsızlık ilanını muğlak bir dille de olsa gerçekleştirip altını imzalamış Puigdemont için geçerli değil.

Gerçi İspanya Başbakanı Sanchez'in bağımsızlık ilanının demir yumrukla bastırılması sonucu ya hapse giren ya sürgüne giden siyasiler için Katalan genel af yasası, 30 Mayıs'ta mecliste kabul edilerek yürürlüğe girdi.

YÜKSEK MAHKEME AF YASASININ KAPSAYAMAYACAĞI İSTİSNALAR GETİRDİ

Ama Yüksek Mahkeme, 1 Temmuz'da aldığı kararla Puigdemont'u etkileyen suçlamaları adeta cımbızla çekip af dışında bıraktı.

2017'de yurtdışına kaçmak zorunda kalan Puigdemont, İspanyol adalet sistemi tarafından itaatsizlik ve kamu fonlarının kötüye kullanılması dahil bir dizi suçlamayla aranıyor.

İtaatsizlik suçlaması düşmüş olsa da, bu hafta Yüksek Mahkeme af yasasının kamu fonlarının kötüye kullanımını kapsamayacağına hükmetti.

Puigdemont, af yasası kapsamına girmeyen bir başka suç olan vatana ihanet suçlamasıyla da aranıyor.

SANCHEZ'İN HÜKÜMETİ PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI

Katalan bağımsızlık ilanının liderine yönelik affın engellenmesi, Katalan bağımsızlığı yanlısı partilerin genel af karşılığı hükümetine destek verdiği Başbakan Sanchez'in siyaseten hayatta kalmasını zorlaştırabilir.

PEK ÇOK YARGIÇ AF YASASINI UYGULAMAK İSTEMİYOR

30 Mayıs'ta af yasasının çıkmasından itibaren yargıçlara yaklaşık 400 kişiyi kapsayan Katalan bağımsızlığı yanlısı siyasiler hakkında tutuklama emirlerini iptal ederek yasayı uygulamaları için iki ay süre verildi.

Ancak mahkemelerin affı vaka bazında uygulaması gerekiyor ki, bu da süreci uzun ve yorucu hale getiriyor. Zaten pek çok yargıç uygulama isteksizliklerini gizlemedikleri yasaya açıkça karşı çıkıyor. (AFP, Catalan News, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar