İsrail basını: Hamas İsrail'in savaşı bitireceğine dair garanti, Rusya, Çin ve Türkiye'nin garantörlüğünü istedi

İsrail basını: Hamas İsrail'in savaşı bitireceğine dair garanti, Rusya, Çin ve Türkiye'nin garantörlüğünü istedi
İsrail basını, Biden'ın Gazze planına Hamas'ın verdiği yanıta dair spekülasyonlara yer verdi. Buna göre İsrail savaşı sonlandıracağına dair yazılı garanti vermeden anlaşmaya varmaya yanaşmayan Hamas, Rusya, Çin ve Türkiye'nin garantörlüğünü de talep etti.

Artı Gerçek - BM Güvenlik Konseyi kararı olarak kabul edilen ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze Savaşı'nı bitirme planına Hamas'ın verdiği yanıta ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken 'çok sayıda değişiklik' talebi gerekçesiyle kızarken, istenen değişikliklerin ne olduğuna dair rivayet muhtelif.

Biden'ın "İsrail'in teklifi" diye açıkladığı plan, esir takasları eşliğinde ilk aşamasında 6 haftalık geçici ateşkesin ikinci aşamada kalıcı ateşkese dönüşmesiyle İsrail güçlerinin tamamen çekilmesini, üçüncü aşamada Gazze'nin yeniden inşasından oluşuyor. Times of Israel haber sitesi, Hamas'ın İsrail güçlerinin tümden çekilmesinin ilk aşamada gerçekleşmesini ve savaşın net şekilde sona ermesini istediğini yazdı. Buna göre Hamas, İsrail'in savaşı durdurmasıyla ilgili Rusya, Çin ve Türkiye'nin garantör olmasını da talep etti.

İSRAİL'İN KALICI ATEŞKESİ KABUL EDECEĞİNE DAİR GARANTİ TALEBİ

Times of Israel'e konuşan pazarlıklar hakkında bilgi sahibi iki yetkili, müzakereleri karmaşık hale getiren temel meselenin, Hamas'ın İsrail'den kalıcı ateşkesi kabul edeceğine dair garanti talep etmesi olduğunu söyledi.

İsrail'in 27 Mayıs'ta sunduğu öneri bu kadar ileri gitmiyordu, sadece tarafların öncelikle 6 haftalık ateşkes üzerinde anlaşmasını, 6 hafta içinde bazı rehineler serbest bırakılırken, tarafların kalıcı ateşkes için görüşmelerde bulunmasını öngörüyordu. Buna göre birinci aşamada yürütülecek kalıcı ateşkes şartlarına ilişkin müzakereler, taraflar devam ettirse, başta belirlenen 6 haftalık sürenin ötesine geçebilecek.

NETANYAHU'NUN BAHANE BULUP SAVAŞI SÜRDÜRECEĞİ KAYGISI

Ancak bir Arap diplomat ve konuyu bilen ikinci kaynak, Filistinli örgütün İsrail'e Hamas'ın yükümlülüklerini yerine getirmediğini iddia edip savaşa devam etme hakkı tanıyan bu kısma karşı çıktığını belirtti.

Yetkililer, İsrail'in teklifine Hamas'ın yanıtındaki diğer değişiklik önerilerinin marjinal olduğunu ve İsrail'in önden kalıcı ateşkesi kabul etmesi halinde çözülebileceğini dile getirdi.

İki yetkili, Hamas'ın önden kalıcı ateşkes taahhüdü talep ettiğini, çünkü kalan sağ kadın, yaşlı ve hasta İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını öngören birinci aşamadan sonra Başbakan Benyamin Netanyahu'nun bir bahane bulup saldırıları yeniden başlatacağından korktuğunu aktardı.

'İLK AŞAMANIN İLK HAFTASINDA STRATEJİK ÇEKİLME TAMAMLANSIN'

Lübnan merkezli El Ahbar'ın Hamas'ın İsrail'in çekilmeye ilk aşamanın ilk gününde başlamasını, Selahaddin ve Reşid otoyolları Netzarim'deki ordu tesisleri, Mısır-Gazze sınırındaki Selahaddin Koridoru ve Refah Sınır Kapısı'nın tümünü 7. günde boşaltmış olmasını talep ettiğine dair habere de yer verildi. Buna göre İsrail 7. güne kadar Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmeyi taahhüt etmezse Hamas rehineleri serbest bırakmayı durduracak.

'DEĞİŞİKLİKLERİN AMACI, GARANTİ ALTINA ALMAK'

İsrail gazetesi Haaretz'e konuşan bir Hamas kaynağı, "Sunulan değişiklikler, ilk aşamada çekilme ve ateşkesin sağlanmasını, İsrail'in anlaşmanın tüm aşamalarını uygulamaktan kaçınamayacağını ve tüm rehineler serbest bırakıldıktan sonra savaşa geri dönemeyeceğini garanti altına almayı amaçlıyor" dedi.

FİLİSTİNLİ ESİR ANLAŞMAZLIĞI

Reuters'e konuşan üst düzey bir Hamas yetkilisi, örgütün İsrail hapishanelerinde uzun zamandır tutulan Filistinli esirler içinden 100'ünü serbest kalması için seçmeyi talep ettiğini, İsrail'in teklifinin bunu dışlamasına ve daha 15 yıldan uzun hapis cezası kalan hiçbir Filistinli esiri serbest bırakmama şartı koşmasına itiraz ettiğini anlattı.

GARANTÖRLÜĞE ABD'DEN RET

İsrail devlet medyası Kan, Hamas'ın Çin, Rusya ve Türkiye'nin anlaşmaya garantör olması yönündeki ek talebinin hem ABD hem de İsrail tarafından reddedildiğini duyurdu.

NETANYAHU ANLAŞMAYA KÖSTEK

İsrail Başbakanı Netanyahu, bugüne dek yaptığı açıklamalarda, İsrail'in Hamas'ın Gazze Şeridi'ndeki idari ve askeri yeteneklerini ortadan kaldırma amacına ulaşmadan, savaşı sona erdirecek bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini defalarca yineledi. Netanyahu, planı desteklediğine dair henüz kamuoyu önünde herhangi bir açıklama yapmadı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar