İsrail Dışişleri Bakanı: Türkiye ticaret yasağından çark etti, Ankara: Gazze'de kalıcı ateşkese dek yasak geçerli

İsrail Dışişleri Bakanı: Türkiye ticaret yasağından çark etti, Ankara: Gazze'de kalıcı ateşkese dek yasak geçerli
Katz'ın "Erdoğan'ın ticaret kısıtlamalarının çoğunu geri çektiği ve iptal ettiği" iddiasını reddeden Bolat, "İsrail Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları kesinlikle hayal ürünü olup, gerçekle hiçbir ilgisi yoktur" yanıtını verdi.

Artı Gerçek - AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimlerin ardından nisanda İsrail'e ihracatı 54 üründe kısıtlaması, mayısta İsrail'le ticareti ihracat ve ithalatın tüm ürünlerini kapsayacak şekilde durdurması, soru işaretlerini dindirmemiş gözüküyor. İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz'ın yasağın kalktığı iddiasının benzeri Türkiye'de de ortaya atılırken, Ankara'dan yalanlama geldi.

'MÜSLÜMAN KARDEŞLER'İN ADAMI DİKTATÖRE BOYUN EĞMEDİK'

Katz, X'teki İbranice paylaşımında şöyle dedi:

"Erdoğan, ticaret kısıtlamalarının çoğunu geri çekti ve iptal etti; ders açık: Diktatörün tehditlerine boyun eğmemeliyiz, alternatifler yaratmalıyız ve her şeyi her an durdurabilecek Müslüman Kardeşler'in adamlarına bağımlı olmamalıyız."

'SAVAŞ BİTİP KALICI ATEŞKES SAĞLANANA DEK GEÇERLİ'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Katz'ın iddiasına yine X'te yanıt verdi:

"İsrail Dışişleri Bakanı’nın açıklamaları kesinlikle hayal ürünü olup, gerçekle hiç bir ilgisi yoktur. İsrail ile ticaret konusunda hükümet olarak almış olduğumuz kararın arkasındayız. Bu karar geçerliliğini korumaktadır. İsrail’in Gazzeye yönelik saldırılarının durdurulması, kalıcı ateşkesin sağlanması ve Gazze’deki Filistinli kardeşlerimize yönelik insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılması konusundaki şartlarımız sağlanıncaya kadar, İsrail ile ticaretin durdurulması kararımız yürürlüktedir."

'TİCARİ BAĞLANTI YAPMIŞ FİRMALAR İÇİN 3 AY SÜREYLE KALDIRILDI'

İYİ Parti Uluslararası İlişkiler Başkanı, emekli büyükelçi ve eski milletvekili Ahmet Erozan ise İsrail Dışişleri Bakanı'nın iddiasının doğru olabileceğine işaret eden bir iddiada bulundu.

Erozan, X'te şu paylaşımı yaptı:

"Erdoğan’ın Gazze meselesi nedeniyle İsrail’e uyguladığı ticaret ambargosunu ticari bağlantı yapmış firmalar açısından üç ay süreyle ve ticaretin üçüncü ülkeler üzerinden (saçmalık) yapılması kaydıyla kaldırıldı… Sizce dördüncü aya geldiğimizde ne olacak.? 9 Ağustos’ta bakarız..!"

ÜÇÜNCÜ ÜLKELER ÜZERİNDEN SEVKİYAT YOLU ARAMA İTİRAFI

Mayıs başında Ticaret Bakanlığı'nın İsrail'le ihracat ve ithalatın tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulduğunu açıklamasının ardından Reuters'e konuşan ihracat sektörü kaynakları, İsrailli şirketlerden sipariş alıp üretime başlayan veya ödeme alan Türkiye'deki ihracatçıların, mallarını üçüncü ülkeler üzerinden İsrail'e göndermenin yollarını aradığını söylemişti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar