İsrail hükümetinde 'aşırı sağcıları dengeleyen' taraf, Netanyahu'nun gemisini terk etti

İsrail hükümetinde 'aşırı sağcıları dengeleyen' taraf, Netanyahu'nun gemisini terk etti
İsrail Savaş Kabinesi Bakanı Gantz, partisi Ulusal Birlik'i hükümetten çekti. Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Ben Gvir, Gantz'ın yerine savaş kabinesine girme talebinde bulundu.

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden'ın 10 gün önce açıkladığı Gazze planı havada kalırken, İsrail Savaş Kabinesi Bakanı Benny Gantz, partisi Ulusal Birlik'i hükümetten çekti. Hem Başbakan Benyamin Netanyahu hem aşırı dinci-aşırı sağcı ortaklarıyla defalarca ters düşen Gantz, Netanyahu'ya Gazze'de savaş sonrası net strateji bulması ültimatomu verdikten üç hafta sonra istifa etti.

Dünkü açıklamasında Netanyahu'nun İsrail'in Hamas'a karşı "gerçek zafere ilerlemesini engellediğini" söyleyen Gantz, erken seçim çağrısını yineledi. Ancak koalisyon hükümeti hâlâ parlamentoda çoğunlukta.

Netanyahu "İsrail birçok cephede varoluşsal bir savaş içinde. Benny, şimdi kampanyayı bırakmanın değil, güçleri birleştirmenin zamanı" tepkisini verirken, muhalefet lideri Yair Lapid, Gantz'ın kararını "önemli ve doğru" diyerek destekledi.

7 Ekim 2023'te Hamas'ın İsrail'e düzenlediği saldırıları müteakip Gazze Savaşı'nın başlamasından 5 gün sonra Savaş Kabinesi kurulurken, muhalefetteki Ulusal Birlik de hükümete katılmıştı. Netanyahu, Savunma Bakanı Yoav Gallant ve eski Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, savaş kabinesinde oy kullanma yetkisi olan üç üye, Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer, koalisyon ortağı Şas'ın lideri Aryeh Deri ve yine Ulusal Birlik'ten eski Genelkurmay Başkanı Gadi Eisenkot üç gözlemci konumundaydı.

AŞIRI SAĞCILARDAN KARARLAR ÜZERİNDE DAHA ETKİ TALEBİ

Gantz ile Eisenkot gider gitmez, aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben Gvir, savaş kabinesine girme talebinde bulundu.

Sosyal medyada Netanyahu'ya hitaben mektup yayımlayan Ben Gvir, savaş kabinesi de dahil olmak üzere hükümet kararları üzerinde daha fazla söz hakkı talep etti. Aşırı sağcı lider, "Bugün herkesin yanlış olduğunu kabul ettiği anlayış ve bakış açısına karşı gerçek zamanlı uyarıda bulunan bakanları görevlendirmenin zamanı geldi" dedi.

Ben Gvir ile aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, Netanyahu'nun Biden'ın Gazze planını kabul etmesi halinde hükümeti düşürmekle tehdit ediyor.

BAŞ RAKİP MUHALEFET POZİSYONUNA GERİ DÖNDÜ

'Biden yönetiminin Netanyahu hükümeti içindeki adamı' rolü de oynayan Gantz, geçen ay Netanyahu'ya İsrail'in Gazze'de Hamas yönetiminin sona ermesi ve çok uluslu sivil idarenin kurulması dahil 6 "stratejik hedefine" nasıl ulaşacağını belirlemesi için 8 Haziran'a kadar mühlet verip aksi takdirde istifa resti çekmişti.

Netanyahu, Gantz'ın partisinin ayrılmasıyla parlamento çoğunluğunu kaybetmeyecek olsa da, üzerindeki baskıların artması ve savaşın yürütülüş şekliyle ilgili tartışmaların daha da derinleşmesiyle karşılaşacak. Gantz, koalisyon hükümetinin aşırı sağcı üyelerinin etkisine karşı denge unsuru olarak görülüyordu.

Son anketlerde, başbakanlığa kimin daha uygun olduğu sorulduğunda Gantz'ın Netanyahu'ya tercih edildiği, şimdi seçim yapılsa Ulusal Birlik'in parlamentonun en büyük partisi olabileceği görüldü.

ORDUDAN İLK KEZ MUHAREBE KOMUTANI İSTİFA ETTİ

Dün İsrail ordusunun Gazze Tümeni Komutanı, "Hamas'ın 7 Ekim saldırılarını önlemedeki başarısızlığı" nedeniyle istifasını açıkladı. İstifa mektubunda "hayatın görevinde" başarısız olduğunu ve askerliği tamamen bıraktığını söyleyen Tuğgeneral Avi Rosenfeld, 7 Ekim'den beri istifa eden ilk İsrail muharebe komutanı ve İsrail ordusunun askeri istihbarat direktöründen sonra istifa eden ikinci üst düzey subay oldu. (BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar