İsrail ordusu Cenin'de 2 günde 12 Filistinli öldürdü

İsrail ordusu Cenin'de 2 günde 12 Filistinli öldürdü
Gazze Savaşı'na koşut işgal altındaki Batı Şeria'yı da kana bulayan İsrail'in Cenin'e düzenlediği iki günlük baskında 12 Filistinli öldürüldü. Kurbanlardan 4'ü çocuk. İsrail'in 7 Ekim'den beri Batı Şeria'da esir aldığı Filistinli sayısı 9 bine yaklaştı.

Artı Gerçek - İsrail, 7 Ekim'den beri saldırdığı Gazze Şeridi'nde en güneydeki Refah'a kara harekatını derinleştirirken, her gün bir dizi baskın düzenlediği Batı Şeria'da Cenin kentini kan gölüne çevirdi. Batı Şeria'nın kuzeyinde Filistin direniş örgütlerinin kalesi olan kent ile bitişiğindeki mülteci kampında 40 saatten uzun süren operasyonlar gerçekleştirdikten sonra çekilen İsrail ordusu, geride en az 12 ölü, 25 yaralı bıraktı.

Dün gece Cenin'de İsrail güçleriyle silahlı Filistinliler arasında yaşanan çatışmalar sırasında vurulan 30 yaşındaki Mustafa İbrahim Musa Cabarin'in aldığı yaralar nedeniyle ölmesiyle can kaybı 12'ye çıktı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA'ya göre öldürülenler arasında dört çocuk, bir öğretmen ve bir cerrah doktor da yer alıyor.

Filistin bayraklarına sarılan naaşlar, aralarında silahlı erkeklerin de bulunduğu kalabalıklar tarafından sokaklarda dolaştırıldı.

İsrail ordusu, operasyonu, geçen yıl bir Yahudi yerleşimcinin öldürülmesine karıştığından şüphelenilen Ahmed Bereket'in evine baskın yapılmasıyla gerekçelendirdi.

GAZZE SAVAŞI'NIN GÖLGESİNDE BATI ŞERİA'YA ZULÜM

İsrail'in 1967'den beri işgal ettiği Batı Şeria'da bir yıldan uzun süredir, özellikle de 7 Ekim 2023'te Gazze Savaşı'nın patlak vermesinden bu yana Filistinlilere yönelik saldırılarda büyük artış oldu.

7 EKİM'DEN BERİ EN AZ 518 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Filistinli Yönetimi verilerine göre Gazze Savaşı'nın başlamasından bu yana bölgede en az 518 Filistinli İsrail askerleri veya Yahudi yerleşimciler tarafından öldürüldü. İsrail verilerine göre aynı dönemde Batı Şeria'da Filistinlilerin saldırılarında en az 12 İsrailli öldürüldü.

ESİR ALINANLARIN SAYISI EN AZ 8 BİN 840

Filistin Esirler Cemiyeti ile Esirler ve Serbest Bırakılanlar Heyeti ortak açıklamasına göre İsrail ordusu son 24 saatte Batı Şeria'nın Beytüllahim, Ramallah, Nablus, El Halil ve Eriha kentlerinde en az 18 Filistinliyi gözaltına aldı. Böylece 7 Ekim'den beri Batı Şeria'da gözaltına alınan Filistinlilerin sayısı 8 bin 840'a yükseldi. İsrail ordusunun son Cenin kenti ve Cenin Mülteci Kampı baskınında aralarında yaralı, kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinliyi gözaltına aldığı ve ama bunların sayısının doğrulanamadığı belirtildi. (Times of Israel, France 24, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar