İsrail ordusu, Hamas lideri Yahya Sinwar'ın evini kuşattı

İsrail ordusu, Hamas lideri Yahya Sinwar'ın evini kuşattı
Gazze'deki saldırılarını güneydeki Han Yunus ve çevresinde yoğunlaştıran İsrail'in, Hamas lideri Yahya Sinwar'ın evini kuşattığı belirtildi. İsrail ordusu, kuzey-güney hattındaki tahliye rotasını da değiştirdi.

Artı Gerçek - İnsani aranın son bulmasının ardından Gazze'deki saldırılarını güneye yoğunlaştıran İsrail, dün gece 7 Ekim'den beri en yoğun bombardımanlardan birini gerçekleştirdi. İsrail ordusu, güney Gazze'nin büyük kenti Han Yunus'un kuşatılması sonrasında, son 24 saatte 250 hedefin havadan vurulduğunu açıkladı. Hamas'ın silahlı kanadı El Kassam Tugayları ise çetin çatışmalar yaşandığını duyurdu.

Gazze'deki son gelişmeler şöyle:

EL ARABİYA'DAN SİNWAR İDDİASI

Suudi Arabistan merkezli El Arabiya kanalı, İsrail ordusunun dün karadan girdiği Han Yunus'ta, Hamas'ın üst düzey lideri Yahya Sinwar'ın evini kuşattığını duyurdu.

DEYR AL BALAH'TA EVLER VURULDU: 'EN AZ 45 ÖLÜ'

Han Yunus'un kuzeyindeki Deyr Al Balah'ta çok sayıda eve hava saldırısı düzenlendi. Şüheda el Aksa Hastanesi'nin başhekimi İyad al Cabri, saldırılarda en az 45 Filistinlinin öldürüldüğünü söyledi.

tahliye.jpg

İSRAİL, TAHLİYE ROTASINI DEĞİŞTİRDİ

İsrail ordusu, çatışmaların sürdüğü kuzey Gazze'den güneye tahliye için kullanılan Selahaddin Yolu'ndan artık geçişe izin vermeyeceklerini de duyurdu. Ordunun yayınladığı yeni haritada, Han Yunus'un kuzeyine ve doğusuna bağlanan bu anayol yerine, Akdeniz kıyısından geçen yolun kullanılması istendi.

ÖLEN İSRAİL ASKERİ SAYISI 82'E YÜKSELDİ

Kassam Tugayları son çatışmalarda sekiz İsrail askerinin öldüğünü veya yaralandığını, 24 askeri aracı da imha ettiklerini savundu. İsrail ordusunun internet siyesinde ise Gazze'de iki askerin daha öldüğü, kara harekâtının başlamasından bu yana ölen asker sayısının 83'e yükseldiği belirtildi.

ABD'Lİ YETKİLİLER: BİRKAÇ HAFTA DAHA SÜRECEK

CNN International kanalına konuşan üst düzey ABD'li yetkililer, İsrail'in askeri operasyonunun şu anki aşamasının birkaç hafta sürmesinin ve 2024'e sarkmasının beklendiğini söyledi. İsmi açıklanmayan yetkililer, sonrasında operasyonun "daha düşük yoğunluklu ve belirli Hamas üyeleri ile liderlerini hedef alacak şekilde nokta atışı bir şekilde" ilerlemesini beklediklerini anlattı.

ÖLÜ SAYISI 16 BİNİ GEÇTİ

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamaya göre, İsrail'in 7 Ekim'den beri düzenlediği ayrım gözetmeyen saldırılarda en az 16 bin 248 Filistinli öldürüldü. Bu kişilerin 7 bin 112'si çocuk, 4 bin 885'i kadın. Binlerce kişi ise hava saldırılarında yıkılan binaların enkazının altında. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar