İsrail ordusunun Lübnan saldırılarında Hizbullah yanlısı kanalın iki gazetecisi de öldürüldü

İsrail ordusunun Lübnan saldırılarında Hizbullah yanlısı kanalın iki gazetecisi de öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Al Mayadeen, kanalın Filistin yanlısı ve Direniş Ekseni destekçisi olmasından ötürü 'İsrail'in, muhabiri ile kameramanını kasten hedef aldığı ve tam da Lübnan'ın güneyinden canlı yayınlarını sonlandırdıkları sırada öldürdüğü' açıklamasını yaptı.

Artı GEerçek - 7 Ekim'de başlayan İsrail-Filistin savaşında onlarca gazeteciyi öldüren İsrail ordusu, Lübnan'da Direniş Ekseni örgütü Hizbullah ile gerilim tırmanırken, iki gazetecinin daha canını aldı.

İsrail ordusunun Lübnan'ın güneyine roket saldırısında Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Al Mayadeen TV'nin kadın muhabiri Farah Omar ve kameramanı Rabih Mimari öldürüldü.

Öncesinde Filistin resmi haber ajansı WAFA, İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 6'sı kadın 62 gazeteciyi öldürdüğünü duyurmuştu.

TV ekibini vuran saldırı, İsrail sınırına 1 mil mesafedeki Tir Harfa kasabasında gerçekleşti.

'CANLI YAYINI SONLANDIRDIKLARINDA ÖLDÜRÜLDÜLER'

Al Mayadeen, kanalın Filistin yanlısı ve Direniş Ekseni destekçisi olmasından ötürü 'İsrail'in, muhabiri ile kameramanını kasten hedef aldığı ve tam da Lübnan'ın güneyinden canlı yayınlarını sonlandırdıkları sırada öldürdüğü' açıklamasını yaptı.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI: AL MAYADEEN'İN SESİNİ SUSTURAMAYACAKSINIZ

Al Mayadeen Medya Ağı Yönetim Kurulu Başkanı Hasan bin Ciddo da "İşgalci ordu, Mayadeen TV ekibini kasıtlı olarak hedef aldı" dedi. "Sevgili Farah ve Rabih'imiz Beyrut'a döndükten sonra Güney Lübnan'a geri gitmeye kararlıydı, böylece Lübnan-Filistin sınırındaki olayları takip etmeye devam edeceklerdi" diye ekleyen Ciddo, "Al Mayadeen'in sesini susturamayacaksınız" diye meydan okudu.

Farah Omar ile Rabih Mimari'nin İsrail saldırısında öldürülmeden hemen önce yaptıkları son canlı yayın sosyal medyada paylaşıldı.

'BOYUN EĞMEYECEĞİMİZİ YİNELİYORUZ'

Kanal şu açıklamayı da yayımladı:

"En iyi iki gazetecimizi kaybetmenin acısını yaşarken, boyun eğmeyeceğimizi de yineliyoruz. Farah ve Rabih'in öldürülmesi İsrail'in vahşetini ve Filistin kurtuluş davasına bağlılığımızı net şekilde hatırlatacak. İsrail işgali, gerçekleri ve İsrail işgalinin suçlarını haber yapmak için canlarını ve sahip oldukları her şeyi feda eden gazetecileri, kasıtlı olarak hedef alıyor."

MİKATİ: İSRAİL'İN MEDYAYI SUSTURMA ÇABASI

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Al Mayadeen ekibine saldırıdan İsrail'i sorumlu tutarak, "İsrail'in medyayı susturmaya yönelik yeni bir girişimi" dedi.

HİZBULLAH: İSRAİL MEDYADAN RAHATSIZ

Lübnanlı Şii örgüt Hizbullah'ın kınama açıklamasında "Düşmanın doğrudan gazetecileri hedef alması, medya kuruluşlarının oynadığı önemli rolden duyduğu rahatsızlığı gösteriyor" değerlendirmesi yapıldı.

İSLAMİ CİHAD: DİRENİŞ'İN ŞEHİTLERİ

Filistin'deki İslami Cihad da "Al Mayadeen'in şehitleri Filistin, Lübnan ve Direniş'in şehitleridir dedi.

TV ekibinin çekim yaptığı alanda bulunan Hüseyin Akil de saldırıda öldü. Al Mayadeen, Akil'in kanal için çalışmadığını söyledi.

BİR DİZİ SALDIRI: 80 YAŞINDA BİR KADIN DA ÖLDÜ

Lübnan devlet medyasına göre İsrail'in Lübnan'ın Kefer Kila bölgesine yaptığı saldırıda da 80 yaşında bir kadın hayatını kaybetti, torunu yaralandı. Ardından İsrail'in sınırdan yaklaşık 7 mil uzakta, Lübnan'ın güneyindeki Tire kenti yakınlarında bir araca düzenlediği ikinci saldırıda 4 kişi öldü.

Hizbullah ile İsrail ordusunun karşılıklı sınır ötesi saldırıları, Gazze'deki direniş örgütlerinin 7 Ekim'de Mescid-i Aksa Tufanı Operasyonu'nu başlatmasının ertesi gününden beri yoğunlaştı. Lübnan direnişinin yarattığı tehdit İsrail'in kuzeyini 'kriz moduna' soktu, on binleri bölgeyi terk etmek zorunda bıraktı ve İsrail ekonomisinde gerileme yarattı.

İsrail'den gelen haberlere göre Hizbullah'ıb askeri alanlar dahil vurmaya devam ettiği İsrail'in kuzeyinde sirenler 24 saat çalıyor. (Al Mayadeen, The Cradle, Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar