İsrail'de rehine aileleri 'idam cezası'na karşı: Oturumda kavga çıktı

İsrail'de rehine aileleri 'idam cezası'na karşı: Oturumda kavga çıktı
Yayınlanma:
A+ A-
İsrail'de "teröristler için idam cezası" öneren tasarıya ilişkin görüşmede, rehine yakınları ile aşırı sağcı vekiller tartıştı. Bir rehinenin babası, "Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın, Yahudileri kurtarmayı konuşmaya başlayın" dedi.

Artı Gerçek - İsrail hükümetindeki aşırı sağcı milletvekillerinin, Gazze’de rehin tutulan İsraillilerin yakınları ile Meclis oturumunda sözlü tartışmaya girmesi ülkede gündem oldu.

İsrail'de "teröristler için idam cezası" öneren yasa tasarısını görüşmek üzere Knesset'teki Ulusal Güvenlik Komitesinde bir oturum düzenlendi. Oturuma, aşırı sağcı ve ırkçı görüşleriyle sık sık gündeme gelen İsrail'in Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir ile milletvekilleri Limor Son Har-Melech, Almog Cohen ve Zvika Fogel’in yanı sıra Gazze Şeridi'nde Hamas'ın elindeki İsrailli rehinelerin yakınlarından temsilciler katıldı.

'REHİNELERİ TEHLİKEYE ATACAK'

Oturumdan paylaşılan görüntülerde, aşırı sağcı vekiller ile İsrailli rehinelerin yakınları arasında karşılıklı sözlü atışma yaşandığı görüldü. Rehinelerin aileleri, yasa yapıcılara "teröristlere idam cezası" verilmesi yönündeki yasa önerisini durdurmaları çağrısında bulunarak, bu haliyle çıkarılacak bir yasanın şu anda Gazze'de rehin tutulan yakınlarını tehlikeye atabileceğini ifade etti.

Kuzeni Gazze'de rehin tutulan Gil Dikman, aşırı sağcı Bakan Ben-Gvir’e seslenerek, "Acılarımızdan faydalanmaman için sana yalvardım. Sevdiklerimizin hayatları tehlikedeyken ve kılıç boyunlarına dayanmışken bu yasa ters etki yaratacak" dedi.

Ben-Gvir ise, yasa tasarısı konusunda geri adım atmayarak, partisinin sunduğu tasarının, tam tersine, rehinelerin "geri dönüşünü teşvik ettiğini" ileri sürdü.

'ARAPLARI ÖLDÜRMEKTEN BAHSETMEYİ BIRAKIN''

İsrailli bir rehinenin babası, iktidar ortağı aşırı sağcı vekillerin bu tasarıyı sadece "Arapları öldürmek için" geçirmek istediğini belirterek, "Zaten yeterince öldürdünüz. Arapları öldürmekten bahsetmeyi bırakın, Yahudileri kurtarmayı konuşmaya başlayın" dedi.

Zaman zaman masaya vurduğu görülen İsrailli milletvekili Almog Cohen, rehine yakınlarından birine karşı "Acı sizin tekelinizde değil" ifadelerini kullandı. İsrail medyasına göre Almog Cohen, tartışmadan kısa bir süre sonra oturumu terk etti.

LAPİD: KOALİSYON ÜYELERİNİN UTANMAZLIĞININ SINIRI YOK

Muhalefet lideri ve eski başbakan Yair Lapid ise rehine yakınlarına karşı kullandıkları sözler nedeniyle koalisyondaki aşırı sağcı vekillere tepki gösterdi. Lapid, sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, koalisyon hükümetine ve oturumdaki milletvekillerine şu ifadelerle yüklendi:

"Kaçırılanların aileleri hem kendi acılarını hem de tüm ülkenin acısını haykırıyor. Ailelere ahlak dersi veren ihmalkar koalisyon üyelerinin donukluğunun ve utanmazlığının sınırı yok. Almog Cohen'in bugün yaptıkları sonsuza kadar hatırlanacak. Kendinden utanmalı."

YASA TASARISI NEYİ ÖNGÖRÜYOR?

Aşırı sağcı hükümet ortağı Otzma Yehudit (Yahudi Gücü) Partisi'nden Milletvekili Limor Son Har-Meleh tarafından sunulan söz konusu yasa tasarısı, hükümetin hukuk danışmanı Gali Baharav-Miara'nın muhalefetine rağmen geçen mart ayında Meclisin hazırlık oturumunda geçmiş ancak yasalaşması için gereken diğer oturumlar yapılmamıştı.

İdam cezasının bulunmadığı İsrail’de, aşırı sağcı koalisyon partileri, Hamas ile bağlantılı kişilerin terör suçundan yargılanarak idam cezasına çarptırılmasını istiyor. Başta Ulusal Güvenlik Bakanı Ben-Gvir olmak üzere, Har-Melech, Cohen ve Fogel gibi milletvekilleri, sık sık Filistinlilere karşı kullandıkları ırkçı ve ayrımcı söylemleri ve politikalarıyla dikkati çekiyor. Çoğu, işgal altındaki Batı Şeria'da uluslararası hukuka aykırı sayılan Yahudi yerleşimlerinde yaşayan bu İsrailli siyasiler, fanatik Yahudi yerleşimci terörünü teşvik etmeleriyle gündeme geliyor. (AA)

Öne Çıkanlar