İsrail'e koşulsuz tam destek, Gazze Savaşı'na seyirci Biden, Netanyahu'ya küfretmelere doyamıyormuş

İsrail'e koşulsuz tam destek, Gazze Savaşı'na seyirci Biden, Netanyahu'ya küfretmelere doyamıyormuş
ABD başkanlık seçimi öncesi İsrail'in Gazze Savaşı'na göz yumması eşliğinde halk desteği daha da düşen Biden cephesinden yine "Netanyahu'ya şöyle böyle küfrediyor" haberi geldi. İsrail'e koşulsuz desteği açıklamak güçleştikçe küfür çıtası yükseliyor.

Artı Gerçek - Gazze'de 4.5 ayda en az 28 bin 340 Filistinli öldüren İsrail'e 'dur' demek yerine askeri, mali, siyasi destek veren ABD Başkanı Joe Biden'ın özel sohbetlerinde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan küfrederek söz ettiği iddiaları yine gündeme düştü. Yarım asrı geçen siyaset hayatında ağzı bozukluğuyla tanınan Biden'ın Netanyahu'dan İngilizce "fucking" küfrünü kullanarak "kötü s.... herif" olarak söz ettiği Politico'ya yansıdı. Beyaz Saray'ın haberi yalanlamasının üzerinden çok geçmeden benzer bir iddia patlak verdi. Bu kez NBC, Biden'ın Netanyahu'dan söz ederken "aşağılık herif" anlamına gelebilecek İngilizce "asshole" küfrünü kullandığını duyurdu.

'BANA CEHENNEMİ YAŞATIYOR'

NBC News'a konuşan 5 kaynağa göre kapalı kapılar ardında İsrail'in Gazze'deki askeri taktikleri yüzünden küplere binen ve Başbakan Benyamin Netanyahu yüzünden öfkelendiğini belirten ABD Başkanı Joe Biden, "başa çıkamadığı", İsrail liderinin "kendisine cehennemi yaşatmasından" şikayetçi.

Özellikle Netanyahu'nun ateşkes anlaşmasını reddetmesinden beri "Artık bu kadarı yeter. Durmak zorunda" hissiyatındaki Biden'ın "Bu herif" diye söz ettiği Netayahu'ya dair lugatinde "g.. deliği" küfrü de var.

ABD ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ'NE GÖRE SAYGILI BİR İLİŞKİ

Haberle ilgili açıklama yapan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, ikilinin hâlâ saygılı bir ilişkisinin bulunduğunu iddia etti. Sözcü, "Başkan Biden, Başbakan Netanyahu ile hangi noktalarda aynı fikirde olmadığı konusunda net olagelmiştir, ancak hem kamuoyu önünde hem de özelde onlarca yıldır devam eden saygılı bir ilişki sözkonusu" dedi.

BİDEN'DAN REFAH'A KARA HAREKATINA DEĞİL, ŞEKLİNE DAİR ÇEKİNCELER

İki lider, dün telefon görüşmesi yaptı. Beyaz Saray'a göre Biden, Netanyahu'ya "Refah'a kara harekatına oradaki 1 milyondan fazla Filistinlinin güvenliği ve desteklenmesini sağlayan inandırıcı ve uygulanabilir plan olmadan girişilmemesi gerektiğini" söyledi. "Masum Filistinli sivillere yönelik insani yardımı artırmak için acil spesifik adımlar atılması" çağrısı yaptı. Ama aynı zamanda "İsrail'in Hamas'ı yenip kendi uzun vadeli güvenliğini sağlamasının ortak hedef olduğu" konusunda güvence verdi.

Kaynaklara göre Biden, özel sohbetlerinde, Netanyahu'dan hayal kırıklığını kamuoyu önünde belli etmenin ters etki yaratacağından söz ediyor. İsrail-Filistin politikasında köklü değişiklikler yapmaya hazır olmayan Biden, İsrail'e sarsılmaz Amerikan desteğinin baki kalmasını istiyor. (Al Mayadeen, Jerusalem Post, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar