İsrail'i frenleme çabasına katılan G7 dışişleri bakanlarından Ortadoğu'daki tırmanmanın düşürülmesi mesajı

İsrail'i frenleme çabasına katılan G7 dışişleri bakanlarından Ortadoğu'daki tırmanmanın düşürülmesi mesajı
İsrail'i İran'a karşılık vererek tırmanmayı daha da şiddetlendirmemesi için uyaran Dönem Başkanı İtalya, Gazze'de ateşkese gidilmesi ve Refah'a kara harekatından vazgeçilmesi çağrısı yaptı. Almanya da İsrail'i tırmanışı düşürmeye çağırdı.

Artı Gerçek - İsrail'in İran'ın Şam Büyükelçiliği yerleşkesine hava saldırısı düzenleyip Devrim Muhafızları komutanlarını öldürmesine ses çıkarmayan, ama meşru müdafaa kapsamında İsrail'e dikkatlice ölçülüp biçilmiş insansız hava aracı ve füze saldırısıyla yanıt veren İran'ı "en güçlü ifadelerle kınayan" G7, şimdi Ortadoğu'daki tırmanmayı frenleme çabasında.

Ekonomisi en gelişmiş 7 ülkeden (ABD, Britanya, Almanya, Fransa, İtalya, Kanada ve Japonya) oluşan G7, Dönem Başkanı İtalya'nın evsahipliğinde Capri Adası'nda üç günlük dışişleri bakanları toplantısı düzenleyecek.

İRAN VE GAZZE MESAJLARI

Bununla ilgili basın toplantısı yapan İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani, dün İsrailli mevkidaşı Israel Katz ile görüştüğünü, İsrail'i, İran'ın saldırısına tepkisini düşürmenin yanısıra Gazze Şeridi'nin en güneyinde 1.5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah kentine yönelik kara harekatı planını durdurmaya çağırdığını söyledi.

Tajani, "Bu mesajı yineledim ve G7 dışişleri bakanları toplantısı vesilesiyle benzer bir mesajın gönderileceğine inanıyorum" dedi.

'TIRMANIŞ ÖNLENMELİ'

Britanya ve Almanya dışişleri bakanları David Cameron ve Annalena Baerbock, bu akşam Capri'deki toplantıya katılmadan önce İsrail'i ziyaret etti.

Alman Dışişleri Bakanı, G7'de "şiddetin daha da artacağı bir tırmanışın nasıl önlenebileceğini tartışacaklarını" belirtti. Baerbock, Tahran'a yeni yaptırımlar uygulanması çağrısında bulunurken, "Çünkü şu anda önemli olan, tırmanmayı daha fazla teşvik etmeden İran'ı durdurmak" dedi.

Holokost geçmişinden ötürü İsrail'e koşulsuz tam destek veren Almanya, İsrail'i gerilimleri düşürmeye ve İran'a misilleme yapmamaya çağıran ABD ile Avrupalı müttefikleri arasında yerini aldı.

'İSRAİL İÇİN DURMA ZAMANI'

İsrail'in Gazze Savaşı, bölgesel savaşa dönüşmesinden korkulan İsrail-İran tırmanmasının gölgesinde kalırken, İtalya Dışişleri Bakanı, Gazze Şeridi'nde ateşkes zamanının geldiğini söyleyerek İsrail'i askeri operasyonlarını durdurmaya da çağırdı.

La Stampa röportaj veren Tajani, Gazze'deki savaşın Hamas'ın "barbar" saldırısıyla tetiklendiğini söyledikten sonra "Ancak artık ateşkes gerekli. İsrail, Filistin halkını büyük ölçüde etkileyen askeri operasyonları durdurmalı" dedi.

Hamas'ın 7 Ekim saldırılarının ardından İsrail'in giriştiği savaşa başta tam destek veren İtalya, Gazze'de 7 aydır 34 bin sivilin katledilmesi ve açlıktan ölümlerin baş göstermesi karşısında direksiyon kırdı. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar