İsrail'in Batılı müttefiklerinin sabrını taşırdığı dönemde ateşkes müzakereleri yeniden başlıyor

İsrail'in Batılı müttefiklerinin sabrını taşırdığı dönemde ateşkes müzakereleri yeniden başlıyor
İsrail'de rehinelerin geri döndürecek anlaşma için protestoların yoğunlaştığı ve Batılı müttefiklerin Gazze mezaliminin yükünü taşıyamaz hale geldiği dönemde yarın Kahire'de ateşkes müzakerelerinin yeniden başlaması bekleniyor.

Artı Gerçek - İsrail'in 7 Ekim'den beri saldırdığı Gazze Şeridi'nde öldürülen Filistinlilerin sayısı 33 bin 137'ye çıkarken, İsrail'in büyük şehirlerinde Hamas'la anlaşma yapılmak suretiyle rehinelerin gri getirilmesi için Benyamin Netanyahu başbakanlığındaki hükümete baskı yapan protestolar yoğunlaştı. Gazze Savaşı 7. ayına girerken, "Yarım yıllık cehennem" pankartları açan protestocular, erken seçim çağrısı yaptı.

İSRAİL ORDUSU: REHİNEYİ İSLAMİ CİHAD ÖLDÜRDÜ

İsrailli 47 yaşındaki erkek rehine Elad Katzir'in ölüsünü Gazze'nin güneyindeki Han Yunus'ta bir mezarlıktan alıp İsrail'e getiren İsrail ordusu, elindeki istihbarata göre Katzir'in ocak ortasında İslami Cihad tarafından öldürüldüğü iddiasını paylaştı. Rehine aileleri hareketinin önemli isimlerinden biri olan Katzir'in kız kardeşi, "Siyasi hesaplar olmasaydı kurtarılabilirdi" diyerek hükümeti suçladı. Hamas 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırılarda 253 kişiyi rehin almıştı. İsrail ordusuna göre bunların en az 35'i öldü. Bir haftalık geçici ateşkeste bırakılanlar eklendiğinde, Hamas ve İslamı Cihad'ın elinde 129 rehine kaldığı sanılıyor.

BİDEN'DAN SİSİ VE KATAR EMİRİ'NE MEKTUP: HAMAS'A BASKI YAPIN

Önceki gün Netanyahu ile telefon görüşmesinde "derhal ateşkes, sivillerin korunması, insani yardımların girişlerinin artması" taleplerinde bulunan ABD Başkanı Joe Biden'ın, ateşkes ile esir takası pazarlıklarına arabuluculuk yapan Mısır ile Katar'ın liderlerine mektup gönderdiği belirtildi. Haberlere göre Biden, Abdulfettah Sisi ile Temim bin Hamed Sani'dem "ateşkes için Hamas'a baskı yapmalarını" talep etti.

DİKKATLER KAHİRE'DEKİ YENİ TURDA

Mısır medyası da üst düzey Mısırlı yetkililere dayanarak, yarın Kahire'de ateşkes görüşmelerinin yeniden başlayacağını duyurdu. Müzakerelere ABD'nin Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü William Burns, Katar Başbakanı-Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Sani, Mossad Başkanı David Barnea liderliğindeki İsrail heyeti ve Hamas'ın önde gelen isimlerinden oluşan heyetin katılacağı bilgisine yer verildi. Hamas, Halil Hayye başkanlığındaki bir heyetin Mısır'ın daveti üzerine ateşkes görüşmelerine katılmak için yarın Kahire'ye gideceğini açıklamıştı.

Yeni müzakere turu, "soykırım" diye nitelenen durumdaki Gazze'de açlıktan ölümlerinin üzerine Batılı insani yardım çalışanlarının öldürülmesinin, İsrail'in Batılı müttefiklerinin sabrını taşırdığı dönemde geldi.

BİDEN'IN ÜLTİMATOMUNDAN SONRA İSRAİL 'DAHA AZ' ÖLDÜRDÜ

Dolayısıyla İsrail'in Gazze Savaşı'nın 183. gününde öldürülen Filistinli açıklamasında öncekilere kıyasla sayının düşmesi dikkat çekti. Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'na göre İsrail'in son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 46 Filistinli daha öldürüldü, 65 Filistinli daha yaralandı. 7 Ekim'den beri öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı 33 bin 137'ye, yaralanan Filistinlilerin toplam sayısı 75 bin 815'e yükseldi. Açıklamada enkaz altında ve yol kenarlarında çok sayıda ölü bulunduğu, ancak İsrail'in engellemesi nedeniyle bunlara ulaşılamadığı hatırlatıldı. (Reuters, AA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar