İsrail'in Hamas komutanına suikast gerekçesiyle evlere düzenlediği bombardımanda onlarca ölü ve yaralı

İsrail'in Hamas komutanına suikast gerekçesiyle evlere düzenlediği bombardımanda onlarca ölü ve yaralı
İsrail, 9 aydır saldırdığı Gazze Şeridi'nde bu kez Hamas'ın üst düzey komutanlarından Raad Saad'ı öldürme gerekçesiyle Gazze şehrinde katliam düzenledi.

Artı Gerçek - İsrail ordusunun martta Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskında "yakalanan teröristler" arasında saydığı Hamas'ın operasyonlar bölümünün başkanı Raad Saad'ın bugün yeniden peşine düşmesi, Gazze şehrinde evlerin yerle yeksan olması ve onlarca Filistinlinin ölmesiyle sonuçlandı.

İsrail ordusu, savaş uçaklarının Gazze şehrinde iki Hamas askeri altyapı tesisini vurduğunu söyledi. Hamas hükümetinin medya ofisi ise İsrail'in Gazze şehrinin Tuffah mahallesi ve Şati mülteci kampına düzenlediği saldırılarda en az 42 Filistinlinin öldürüldüğünü, onlarcasının yaralandığını duyurdu.

Askeri altyapısının vurulduğu iddiası hakkında yorum yapmayan Hamas, saldırıların sivil halkı hedef aldığını belirterek, "İşgal ve onun Nazi liderleri, halkımıza yaptıklarının bedelini ödeyecek" dedi.

ENKAZDAN ÇIKARILAN ÖLÜLER ARASINDA ÇOCUKLAR DA VAR

Reuters'e Şati mülteci kampından gelen videoda dümdüz edilen evler, patlayan duvarlar, caddeyi dolduran toz arasında onlarca Filistinlinin enkazda kurbanları aramak için koştuğu görülüyordu. Ölen çocukların görüntüleri haber ajanslarına düştü.

Görgü tanıkları, Şati mülteci kampına düzenlenen hava saldırılarında sivillere ait 7 evin doğrudan hedef alınarak bombalandığını, toplam 20 evin saldırılardan büyük zarar gördüğünü aktardı.

'İNSANİ YARDIM BÖLGESİ' MAVASİ'DE DE ONLARCA ÖLÜ-YARALI

Dün en güneydeki Refah'ın batısında bulunan, İsrail ordusu tarafından insani yardım bölgesi ilan edilen Mavasi'de en az 25 Filistinlinin öldürüldüğü ve 50 Filistinlinin yaralandığı haberi gelirken, Hamas hükümetinin medya ofisine göre bir İsrail tank mermileri, yerinden edilmiş ailelerin barındığı çadıra isabet etti. Kızıl Haç da Mavasi'ye "ağır kalibreli mermilerin" birkaç metre yakınına düşmesi sonucu ofisinin ve konutlarının hasar gördüğünü duyurdu.

'SALDIRI GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZE DAİR HERHANGİ BİR BELİRTİ YOK'

İsrail ordusu ise "Yürütülen ilk soruşturma, İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından Mavasi'deki İnsani Yardım Bölgesi'nde saldırı gerçekleştirildiğine dair hiçbir belirti bulunmadığını gösteriyor" açıklamasını yaptı.

KIZILHAÇ OFİSİ HASAR GÖRÜNCE, AB KIPIRDANDI

Ancak AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, "Birlik, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi'nin Gazze'deki ofisine zarar veren ve onlarca kişinin ölümüne yol açan bombardımanı kınıyor. Bağımsız bir soruşturmaya ihtiyaç var ve sorumlular hesap vermeli" paylaşımını yaptı. (Times of Israel, Reuters, BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar