İsveç Yüksek Mahkemesi Türkiye'nin iade talebini reddetti, Bylock indirmek suç sayılmadı

İsveç Yüksek Mahkemesi Türkiye'nin iade talebini reddetti, Bylock indirmek suç sayılmadı
Yayınlanma:
A+ A-
Erdoğan'ın NATO üyeliğine vetoyu kaldırdığı zirvenin ardından, İsveç Yüksek Mahkemesi'nden Türkiye'nin iade talepleri hakkında kritik bir karar geldi. Mahkeme, iki kişinin iadesini "Türkiye'nin gerekçelerinin İsveç'te suç olmaması" nedeniyle reddetti.

Artı Gerçek - İsveç Yüksek Mahkemesi, Türkiye'nin 'FETÖ' üyeliği gerekçesiyle iadesini talep ettiği iki kişinin dosyası hakkında kararını verdi. "Bylock" programının indirilmesini suç saymayan mahkeme, iade gerekçesinin "her iki ülkede de suç kapsamında olması" ilkesinin karşılanmadığına hükmetti. Türkiye'nin talebi böylece reddedildi.

Kararın, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İsveç'in NATO üyeliğine karşı fiili vetoyu kaldırmasının ve Ankara'nın talepleri konusunda Stockholm'den "somut irade" beklediğini söylemesinin hemen ardından gelmesi dikkat çekti.

ANKARA NE DEMİŞTİ?

Ankara'nın iade talebinde, İsveç'te sığınmacı statüsü bulunan ve isimleri açıklanmayan bu iki kişinin "Gülen hareketi mensuplarının kullandığı bir aplikasyonu indirerek ve kullanarak FETÖ üyesi olduğu" savunuluyordu.

'ÇİFTE SUÇLULUK YOK, KOVUŞTURMAYA TABİ TUTULURLAR'

İsveç Yüksek Mahkemesi ise kararında, bu eylemlerin İsveç yasalarına göre tek başına bir terör örgütü üyesi olmak anlamına gelmediği, dolayısıyla iade için "çifte suçluluk" gerekliliğinin karşılanmadığı ve iadenin önünde "yasal engeller" bulunduğu vurgulandı. Mahkeme, bir diğer engel olarak "bu kişilerin iade edilmeleri halinde kovuşturmaya tabi tutulma riskini" gösterdi.

Türkiye'nin NATO üyeliğine onay vermek için İsveç'ten temel taleplerinden biri, belirli isimlerin iadesiydi. Ankara'nın vetosunun kalktığı NATO zirvesi öncesinde İsveç hükümeti, iade başvurularının siyasi erkin yetkisi altında olmadığını, ülkede yargı bağımsızlığı bulunduğunu vurgulamıştı.

Mahkeme kararının Reuters'ın ulaşmaya çalıştığı İsveç Başbakanlık sözcüsü ve Adalet Bakanlığı sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar