İsveç'te bara düzenlenen silahlı saldırıda iki kişi öldü: Şiddet sarmalının ucu Türkiye'ye uzanıyor

İsveç'te bara düzenlenen silahlı saldırıda iki kişi öldü: Şiddet sarmalının ucu Türkiye'ye uzanıyor
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç'te perşembe günü geç saatlerde ülkenin doğusundaki bir restoranda meydana gelen silahlı saldırıda iki kişi öldü, iki kişi de yaralandı. Polis, olayın suç çeteleri arasında tırmanan şiddet sarmalının bir parçası olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - İsveç son aylarda yoğunlaşan ve neredeyse günlük bir olay haline gelen silahlı ve bombalı saldırılarla mücadele ediyor.

Perşembe günü başkent Stockholm'ün 190 kilometre kuzeyindeki küçük Sandviken kasabasında bir barda meydana gelen silahlı saldırının ardından çok sayıda kişinin hastaneye kaldırıldığı ve iki kişinin aldığı yaralar nedeniyle öldüğü açıklandı. Ölen iki kişiden birinin 20'li yaşlarda bir erkek, diğerinin de 70'li yaşlarda bir başka erkek olduğu duyuruldu. Polis, herhangi bir tutuklama yapılmadığını söyledi.

Polis sözcüsü Magnus Jansson Klarin İsveç haber ajansı TT'ye bugün yaptığı açıklamada, "Sandviken'de geçmişte yaşanan silahlı saldırılarla ve son dönemde artan şiddet olaylarıyla bağlantılarını araştırıyoruz. Muhtemelen suç ortamıyla bağlantıları var ama hangi grupla ilgili olduğunu söyleyemem" dedi. Jansson Klarin, polisin ölenlerden birinin saldırının hedefi olduğundan şüphelendiğini, vurulan diğer üç kişinin ise muhtemelen rastgele seçilmiş kişiler olduğunu söyledi.

BU YIL EN AZ 261 SİLAHLI SALDIRI YAŞANDI

Aralarında husumet bulunan suç çeteleri İsveç'te giderek büyüyen bir sorun haline gelirken, arabadan ateş açma, bombalama ve el bombalı saldırıların sayısı arttı. Şiddet olaylarının çoğu İsveç'in en büyük üç şehri Stockholm, Göteborg ve Malmö'de yaşanıyor. Bu yıl şimdiye kadar 261 silahlı saldırı meydana geldi, 36 kişi öldü ve 73 kişi yaralandı. Bu ayın başlarında 13 yaşındaki bir çocuk Stockholm yakınlarındaki evinin yakınlarında, ormanda başından vurulmuş olarak bulundu. Savcı Lisa dos Santos Perşembe günü yaptığı açıklamada çocuğun ölümünün "kaba ve tamamen pervasız çete şiddetinin" tüyler ürpertici bir örneği olduğunu söyledi.

TÜRKİYE BAĞLANTISI

Şiddetin, Türkiye'de yaşayan Türkiye-İsveç vatandaşı 'Kürt tilkisi' lakaplı 36 yaşındaki uyuşturucu kaçakçısı Miran Othman ile ve onun eski yardımcısı tarafından yönetilen iki çete arasındaki uyuşturucu ve silah kavgasından kaynaklandığı belirtiliyor. Televizyon kanalı SVT ile Aftonbladet gazetesinin haberlerine göre, Sundsvall'da gücü elinde tutan kişi 24 yaşında bir çete lideri. Onunla, Türkiye'de olan "Kürt tilkisi" lakaplı çete lideri arasında güç çekişmesi var ve medyanın ulaştığı bilgiye göre Türkiye'de olan kişi Sundsvall'da kontrolü ele geçirmeye çalışıyor. Bu amaçla her iki tarafın karşılıklı saldırılarda bulunduğu belirtiliyor.

İsveç'in merkez sağ hükümeti çete bağlantılı suçlarla mücadele etmek için yasaları sıkılaştırırken, İsveç Emniyet Müdürü bu ayın başlarında yaptığı açıklamada savaşan çetelerin İskandinav ülkesine "eşi benzeri görülmemiş" bir şiddet dalgası getirdiğini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar