Japonya ordusunda alarm: Tatbikatta iki helikopter 'çarpıştı'

Japonya ordusunda alarm: Tatbikatta iki helikopter 'çarpıştı'
Japonya'da gece saatlerinde yapılan bir tatbikat sırasında iki askeri helikopter düştü. Bir kişinin öldüğü, yedi kişinin aranmaya devam ettiği kazanda helikopterlerin havada çarpışmış olabileceği belirtildi.

Artı Gerçek - Japonya'da Izu Takımadaları açıklarında dün gece gerçekleştirilen askeri tatbikatta iki Mitsubishi SH-60K model askeri helikopter Pasifik Okyanusu'na çakıldı. Savunma Bakanı Kihara Minoru, denizaltıların gece karanlığında savuşturulması amacıyla yapılan tatbikat sırasında helikopterlerin birbirleriyle çarpışmış olma ihtimalinin değerlendirildiğini açıkladı.

Japonya ordusunun aramalarında, iki helikopterin mürettebatından bir kişi ölü bulundu. Yedi kişinin ise hâlâ arandığı açıklandı. Helikopterlerin kara kutularının da bulunduğu belirtildi.

Söz konusu tatbikatın, başkent Tokyo'nun 600 kilometre güneyinde bulunan İzu takımadalarının yakınında yapıldığı, iki helikopterle irtibatın gece saatlerinde peş peşe kesildiği aktarıldı. Bakan Kihara, SH-60K tip helikopterlerin uçuşlarının şu an için askıya alındığını da söyledi.

Japonya, ABD'nin Çin'le Pasifik'te giriştiği askeri üstünlük yarışının önemli ayaklarından birini oluşturuyor. Son yıllarda ülkede ABD ile işbirliği içinde savunma harcamaları ciddi ölçüde artırılmış durumda. Nisan 2023'te de bir Japon helikopteri 10 mürettebatı ile Miyako adasının açıklarında düşmüş, kurtulan olmamıştı. (DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar