Joe Biden yine Ermeni Soykırımı dedi: Asla unutmayacağız

Joe Biden yine Ermeni Soykırımı dedi: Asla unutmayacağız
Yayınlanma:
A+ A-
ABD Başkanı Joe Biden Ermeni Soykırımı'nın 108'inci yıldönümünde yaptığı açıklamada yine 'soykırım' ifadesini kullandı. Biden, "Soykırım sırasında kaybettiğimiz hayatları yad ediyoruz" dedi. Çavuşoğlu ise yaptığı açıklamada "Şarlatanlar yine sahnede" dedi

Artı Gerçek - ABD Başkanı Joe Biden, Ermeni Soykırımı'nın 108'inci yıldönümünde yaptığı açıklamada yine 'soykırım' ifadesini kullandı. Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, "Bugün Medz Yeğern -Ermeni Soykırımı- sırasında kaybettiğimiz hayatları yad ediyor ve onları asla unutmayacağımıza bir kez daha söz veriyoruz" ifadeleri kullanıldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Twitter hesabından Biden'ın açıklamalarına sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede" ifadelerini kullandı.

'BİR BUÇUK MİLYON ERMENİ TEHCİR EDİLDİ, KATLEDİLDİ YA DA ÖLÜME GÖTÜRÜLDÜ'

Joe Biden açıklamasında, "24 Nisan 1915'te Osmanlı yetkilileri, Ermeni cemaatine karşı sistematik bir şiddet kampanyasını başlatarak Konstantinopolis'te Ermeni aydınları ve cemaat liderlerini tutukladı" dendi.

Takip eden yıllarda "Bir buçuk milyon Ermeni'nin tehcir edildiği, katledildiği ya da ölüme götürüldüğü" vurgulanan açıklamada, Ermeni Soykırımı'nın nesiller boyu Ermenileri etkileyen bir trajedi olduğu hatırlatıldı.

'ERMENİ HALKI NEFRETİN KÖTÜLÜĞÜNE UMUTLA KARŞILIK VERDİ'

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bu acı dolu tarihi yad etmek için dünyanın dört bir yanındaki ulusları bir araya getirirken, aynı zamanda Ermeni halkının dayanıklılığı ve kararlılığı üzerine de düşünüyoruz. Hayatta kalanların çoğu, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere yeni topraklarda yeni hayatlara başlamak zorunda kaldı. Burada ve dünyanın her yerinde Ermeni halkı nefretin kötülüğüne umutla karşılık verdi."

Beyaz Saray'dan yapılan açıklama, "Nefrete karşı sesimizi yükseltmeyi, insan haklarını savunmayı ve zulmü önlemeyi yeniden taahhüt edelim. Ve birlikte, tüm insanların haysiyet, güvenlik ve saygı içinde yaşayabileceği daha iyi bir gelecek oluşturmak için çabalarımızı iki katına çıkaralım" ifadeleriyle sonlandırıldı.

ÇAVUŞOĞLU: ŞARLATANLAR YİNE SAHNEDE

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Biden'ın açıklamasına ilişkin yaptığı değerlendirmede sert ifadeler kullandı. Çavuşoğlu, sosyal medyada yaptığı paylaşımda Biden'ın Ermeni Soykırımı'na ilişkin açıklamasına yanıt vererek, "Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede" yorumunu yaptı. Çavuşoğlu, "Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz. Bu tutumlarında ısrar eden fırsatçılar, art niyet ve iki yüzlülükleriyle hatırlanacaktır" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar