Katar'dan Dünya Kupası açıklaması: Gökkuşağı bayraklarını toplatabiliriz

Katar'dan Dünya Kupası açıklaması: Gökkuşağı bayraklarını toplatabiliriz
Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Nisan 2022 22:46
A+ A-
Katarlı yetkililer, 2022 FIFA (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) Dünya Kupası için güvenlik planları hakkında açıklamada bulundu.

FİFA 2022 (Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği) Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Katar, turnuvanın güvenlik planları hakkında açıklamada bulundu. Katarlı yetkililer, güvenlik planları kapsamında daha toleranslı olacaklarını açıkladı.

Emniyet ve Güvenlik Operasyonlar Komitesi Başkanı Tümgeneral Abdülaziz El Ensari, ırk, din, cinsiyet, uyruk ya da cinsel tercih ayrımı yapmadan herkesi ağırlayacaklarını belirtirken, LGBTQ+ gruplarınca kullanılan gökkuşağı bayraklarının "taraftarları korumak" adı altında toplatılabileceğini de kaydetti.

Normalde yasaya aykırı olarak addedilen ufak tefek olaylara karşı daha toleranslı olunması için yeni bir yasa çıkarıldığını da ifade eden Ensari, yetkililerin daha affedici olmak üzere eğitildiğini, daha toleranslı davranmaları için yetki verildiğini ve insanların sokaklarda şiddete kalkışmamaları durumunda izin verileceğinin altını çizdi.

Euronews'de yer alan habere göre; Birçok yerel polis memurunun Dünya Kupası hazırlıkları kapsamında dünyanın diğer ülkelerindeki turnuvalara gönderildiğini anlatan Ensari, başka ülkelerden de turnuvaya destek vermek için polis gücünün geleceğini, bu kapsamda Türkiye'nin 3 bin polis memuru göndereceğini aktardı.

'LÜTFEN BU NOKTADA BU BAYRAĞI TAŞIMANIN GEREĞİ YOK DERİM'

Ülkede eşcinsel birlikteliklerin yasak olmasına rağmen LGBTQ çiftlerin turnuvada iyi karşılanacağını, kabul edileceğini ve bu konuda bir ayırım yapmayacaklarını ifade eden Ensari gökkuşağı bayrağına ilişkin olarak "Eğer bir taraftar gökkuşağı bayrağı taşımak isterse ve ben onu elinden almışsam bu ben o kişiyi aşağılamak istediğimden değil, onu korumak için alırım" dedi.

AP haber ajansına bilgi veren Ensari "Bütün insanların davranışını garantileyemem ve o kişiye 'Lütfen bu noktada bu bayrağı taşımanın gereği yok derim' ifadelerini kullandı.

FIFA sosyal sorumluluk ve eğitim başkanı Joyce Cook 2020'deki bir mülakatta gökkuşağı bayrakları, tşörtlerinin stadyumlarda kabul göreceğinş belirterek "Bunun bizim yaklaşımımız olduğunu anlamalaını isterim" diye konuşmuştu.

Dünya Kupası İcra Direktörü Nasır Al-Khater de FIFA kuralları gereğince gökkuşağı bayraklarına "saygı göstereceklerini" belirtmişti.

Katar'ın Dünya Kupası yönetimi FIFA'ya LGBTQ haklarını destekleyen işaretlerin kaldırılmayacağını ifade etmişti.

Katar'da geçtiğimiz yıl gökkuşağı renklerindeki çocuk oyuncaklarına 'İslami değerlere aykırı' olduğu gerekçesiyle el konulmuştu.