Kim Kardashian'a kripto para paylaşma cezası

Kim Kardashian'a kripto para paylaşma cezası
Geçen yıl Instagram hesabında EthereumMax adlı kripto varlıklarını tanıtan Kim Kardashian, karşılığında aldığı ücreti bildirmediği 1,26 milyon dolar para cezası aldı.

Artı Gerçek - Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), televizyon yıldızı Kim Kardashian’a 1,26 milyon dolarlık para cezası verdi.

SEC'in açıklamasına göre Kardashian geçen yıl haziran ayında EthereumMax adlı, şu anda piyasa değeri olmayan kripto parayı tanıtmak için 250 bin dolar ücret aldı.

Ancak meşhur televizyon yıldızı, tanıtımını yapmak için aldığı ücreti bildirmedi.

ÜÇ YIL KRİPTO VARLIK TANITAMAYACAK

SEC ile Kardashian arasında yapılan anlaşmaya göre televizyon yıldızı 1,26 milyon dolar ceza ödemesinin yanı sıra üç yıl boyunca herhangi bir kripto varlık tanıtımını da yapamayacak.

41 yaşındaki Kardashian'ın avukatı BBC'ye yaptığı açıklamada "müvekkilinin konuyu SEC ile çözdüğü için memnun olduğunu" söyledi.

SEC Başkanı Gary Gensler pazartesi günü Twitter'da, "Bu örnek, ünlülerin/influencerların kripto varlıklar da dahil olmak üzere yatırım muhaliflerini desteklediğinde, bu yatırım ürünlerinin tüm yatırımcılar için doğru olduğu anlamına gelmediğini hatırlatıyor" diye yazdı.

Kardashian'ın yanı sıra tanıtımlara katılan boksör Floyd Mayweather Jr, basketbol oyuncusu Paul Pierce ve EthereumMax'in yaratıcıları hakkında ocak ayında yatırımcılar dava açmıştı.

Davacılar bu ünlü isimlerin "yatırımcılara satmadan önce fiyatı şişirmek için tasarlanmış bir "pompala ve boşalt" şemasında, kripto para birimini "yanıltıcı bir şekilde tanıtmak ve satmak" için işbirliği yaptıklarını iddia etmişti.

(DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar