Kırgızistan'da darbe planı yapanlara gözaltı: Kremlin 'yakından izliyoruz' dedi

Kırgızistan'da darbe planı yapanlara gözaltı: Kremlin 'yakından izliyoruz' dedi
Yayınlanma:
A+ A-
Kırgızistan'da darbe hazırlığı yaptığı iddia edilen bir gruba operasyon yapıldı. Kırgızistan basınına göre Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi birden fazla kişiyi olası darbe planıyla ilgili gözaltına aldı.

Artı Gerçek - Kırgızistan'da darbe planı yapan kişilerin Kırgızistan Devlet Ulusal Güvenlik Komitesi tarafından gözaltına alındığı duyuruldu. Rus TASS haber ajansının Kırgızistan basınından aktardığına göre bir grup Cumhurbaşkanı Sadır Caparov iktidarını zor kullanarak sonlandırmak ve darbe yapmaya hazırlanıyordu.

Kırgızistan basınında yer alan görüntülerde askerlerin bazı kişileri araçlarından indirerek gözaltına aldığı ayrıca bazı yerlere baskın yapılarak gözaltı işlemi yapıldığı görüldü. Kırgızistan resmi makamlarından konuya ilişkin açıklama henüz yapılmadı. Kaç kişinin gözaltına alındığı ve gözaltına alınan kişilerin kimliği konusunda da resmi açıklamada bulunulmadı.

KREMLİN: YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, darbe girişimine ilişkin haberlerin endişe verici olduğunu belirterek, Rusya’nın durumu yakından takip ettiğini söyledi. Kırgızistan, sık sık darbe girişimi ve halk hareketlerine sahne oluyor. 2021 yılında, darbe planladığı şüphesiyle Kırgızistan Milletvekili Baktıbek Cetigenov gözaltına alınmıştı. Ayrıca o dönemde Cetigenov ve El Intımagı Derneği Başkanı Askat Temraliyev'in başkent Bişkek’te protestolar için gizli anlaşma yaptığı açıklanmıştı. Cetigenov’un söz konusu protestolar ile iktidarı ele geçirmeyi planlandığı öne sürülmüş ve daha sonra gözaltına alınarak tutuklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar