Kremlin: Türkiye'nin doğalgaz merkezini suistimal etmeyeceğine eminiz

Kremlin: Türkiye'nin doğalgaz merkezini suistimal etmeyeceğine eminiz
Yayınlanma:
A+ A-
Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya yönetiminin 'Türkiye'nin doğalgaz piyasasındaki konumunu suistimal edeceğinden çekinmek için bir gerekçe görmediğini' söyledi: "Kimse makul sınırın dışına çıkma niyetinde değil."

Artı Gerçek - Rusya'nın Avrupa'ya doğalgaz satışını sürdürmek için Türkiye'de kurmak istediği gaz dağıtım merkezine ilişkin tartışma sürerken, Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov'a "Ankara'nın doğalgaz üssü haline geldikten sonra gaz piyasasındaki konumunu suistimal etmesiyle ilgili riskler bulunup bulunmadığı" soruldu. Günlük basın toplantısında konuşan Peskov, "Gaz ticaretinde küresel bir konjonktür var. Bunu hem Türk ortaklarımız hem de biz anlıyoruz ve kimse makul sınırın dışına çıkma niyetinde değil. Bu nedenle böyle bir çekince duymak için hiçbir gerekçe görmüyoruz" yanıtını verdi.

'TÜRKİYE, KOLEKTİF BATI ÜLKELERİNDEN FARKLI TUTUM SERGİLİYOR'

Gaz tedarikiyle ilgili konuların en üst düzeydekiler de dahil çeşitli düzeylerde yürütülen temaslarda gündeme alındığını anlatan Peskov, "Türkiye, kolektif Batı ülkelerinden farklı bir tutum sergiliyor, Türkiye arabuluculuk hizmetlerini kullanma fırsatını elinde tutuyor, ülkemizle ticari ve ekonomik ilişkilerini sürdürürken ulusal çıkarlarını gözetiyor. Kolektif Batı'nın yaptırımlarına katılmadı ve bu açıdan hem Türk halkı için hem de ikili ilişkilerimiz açısından olumlu bir şekilde ayrışıyor" ifadelerini kullandı.

Sputnik'in aktardığına göre, Türkiye'de kurulması planlanan doğalgaz dağıtım merkeziyle ilgili detaylar üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Peskov, "Gaz satışıyla ilgili çok önemli bir bölüm olduğunu biliyoruz. Bu bölüm açıklığa kavuştukça, dağıtım merkezinin ana hatları netleşecek" dedi.

'ÇEKYA'NIN AÇIKLAMASI, TÜRKİYE'DEKİ PLANLARI ETKİLEMEZ'

AB dönem başkanlığını yürüten Çekya’nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela'nın Rusya’nın Türkiye’de doğalgaz merkezi kurma önerisi hakkında yaptığı “Avrupa bunun bir Rus gazı olduğunu bilecek. Avrupa’nın satın almamasını bekliyorum” açıklaması da Peskov'un basın toplantısında gündeme geldi.

Gazetecilerin bu açıklamanın Rusya ile Türkiye arasındaki doğalgaz merkezi görüşmelerini etkileyip etkilemeyeceğini sorması üzerine Peskov, "Sayın Jozef Sikela, Avrupa kıtasında Çekya'dan çok daha fazla sayıda ülke olduğunu ve onların farklı görüşlere sahip olabileceğini muhtemelen biliyordur" diye konuştu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar