Kudüs'te otobüs duraklarına bombalı saldırı: Bir ölü, 14 yaralı

Kudüs'te otobüs duraklarına bombalı saldırı: Bir ölü, 14 yaralı
Yayınlanma:
A+ A-
Batı Kudüs'te sabah saatlerinde yapılan çifte bombalı saldırıda bir İsrailli öldü, 14 İsraili ise yaralandı. İsrail polisi Filistinli saldırganlardan şüphelendiğini duyururken, Gazze'yi yöneten Hamas saldırganları kutlasa da sorumluluğu üstlenmedi.

Artı Gerçek- Kudüs kentinde sabah saatlerinde yarım saat arayla gerçekleşen iki ayrı bombalı saldırıda bir İsrailli öldü, 14 İsrailli yaralandı.

Saldırılardan biri kentin girişindeki otobüs durağında bir diğeri ise Ramot kavşağındaki otobüs durağında meydana geldi.

Yaralılardan dördünün sağlık durumunun kritik olduğu da açıklandı.

İSRAİL POLİSİ: KUDÜS'TE BÖYLESİNE BİR SALDIRIYI YILLARDIR GÖRMEDİK

İsrail polisi saldırıların koordineli bir şekilde gerçekleştiğini vurgulayarak kentte başka patlayıcı olup olmadığını belirmeye çalıştıklarını duyurdu.

Polis ayrıca saldırıyı Filistinli kişilerin yaptığından şüphelendiğini de açıkladı.

Haaretz gazetesinin aktardığına göre İsrailli Emniyet Müdürü Kobi Shabtai bu tarzda bir saldırının Kudüs'te yıllardır gerçekleşmediğini söyledi. Güvenlik güçlerinin saldırganları aradığını söyleyen Shabtai kent sakinlerinden teyakkuz halinde olmalarını de istedi

HAMAS SALDIRILARI ÜSTLENMEDİ

Saldırılar İsrail-Filistin ilişkilerinin İsrail'in Batı Şeria'ya yaptığı baskınlar nedeniyle oldukça gergin olduğu bir dönemde yaşandı. İsrail güçleri ve Filistinliler arasında Doğu Kudüs ve işgal altındaki Batı Şeria'da yaşanan çatışmalarda bu yıl 130'dan fazla Filistinli öldürüldü. İsrail tarafında ise en az 25 kişi öldürüldü.

Gazze Şeridi'ni yöneten Hamas örgütü ise saldırıyı "kahramanca bir operasyon" diye niteledi ancak saldırıların sorumluluğunu üstlenmedi.

Örgütten yapılan açıklamada "İşgalciler, halkımıza karşı işlediği suçların ve saldırganlığın bedelini ödüyor” ifadelerine yer verildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar