Kuzey Kore balistik füze denemesi yaptı

Kuzey Kore balistik füze denemesi yaptı
Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2022 17:35
A+ A-
Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin Japon Denizi yönüne doğru kısa menzilli balistik füze fırlattığını duyurdu.

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore'nin Japon Denizi (Doğu Denizi) yönüne kısa menzilli balistik füze fırlattığını duyurdu.

Bu yıl en son 5 Haziran'da 8 kısa menzilli füze denemesi yapan Kuzey Kore'nin son adımı ABD'ye ait Ronald Reagan uçak gemisinin Güney Kore ile yapılacak ortak askeri tatbikatlara katılmak için Güney Kore'ye varmasından hemen sonra geldi. 

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığına göre, kısa menzilli füze, Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'a 100 km uzaklıktaki bir bölgeden yerel saatle 06.53'te fırlatıldı. Seul ayrıca denemeyi "provokasyon" olarak niteledi. 

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu da 50 kilometre irtifaya ulaşan füzenin, düzenli yörüngede yaklaşık 400 kilometre seyrettiğini duyurdu.

Bakan Hamada, Japon Denizi yönüne fırlatılan füzenin, Japon münhasır ekonomik bölgesi dışına düştüğünün tahmin edildiğini de kaydetti.

Hamada, 2022 başından beri, kıtalararası menzilli dahil Kuzey Kore'nin füze denemelerinin "bölgeyi tehdit ettiğini ve bunlara müsamaha gösterilmeyeceğini" belirtti.

Son deneme ayrıca ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in eski Başbakan Şinzo Abe'nin cenazesine katılmak için Japonya'ya yapacağı seyahatin öncesine de denk geldi. 

Nükleer faaliyetleri nedeniyle ABD öncülüğündeki uluslararası toplumun sert yaptırımları altındaki Kuzey Kore, 2006 ile 2017 yılları arasında 6 adet nükleer silah denemesi yapmıştı. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar