Kuzey Kore kendini 'nükleer silah sahibi devlet' ilan etti

Kuzey Kore kendini 'nükleer silah sahibi devlet' ilan etti
Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Eylül 2022 15:33
A+ A-
Kuzey Kore Parlamentosu nükleer silahların kullanımını düzenleyen yeni yasayı kabul etti. Böyle resmen kendini "nükleer silah sahibi devlet" ilan etti.

Kuzey Kore Merkezi Haber Ajansı'na (KCNA) göre, Devlet Başkanı Kim Jong-un nükleer silahların kullanımını düzenleyen yasanın parlamentoda kabul edildiği dünkü oturumda konuştu.

Ülkesinin nükleer silahlardan asla vazgeçmeyeceğini belirten Kim söz konusu kararı "geri döndürülemez" diye niteledi ve nükleer silahlardan arındırılma görüşmelerini yasakladı.

Reuters'ın aktardığına göre, kabul edilen yeni yasa "Kuzey Kore'nin liderliğine ya da nükleer tesislerine ve kontrol merkezlerine yönelik bir tehdit" ile karşı karşıya gelmesi durumunda orduya düşmanın komuta merkezlerine "otomatik" olarak nükleer saldırıları başlatma yetkisi veriyor.

Teknik olarak hala savaşta sayıldıkları Güney Kore ile ABD’yi ortaklaşa yürüttükleri "tehlikeli askeri tatbikatlar" nedeniyle eleştiren Kim, "ABD’nin sadece Kuzey Kore'nin nükleer gücünü ortadan kaldırma değil aynı zamanda ülkenin meşru müdafaa haklarını zayıflatarak hükümeti çökertme eğilimi" içinde olduğunu söyledi.

Uluslararası ağır yaptırımlara ve Birleşmiş Mmilletler Güvenlik Konseyi kararlarına rağmen Kuzey Kore, 2006 ile 2017 yılları arasında en az 6 adet nükleer silah denemesi gerçekleştirmişti.

Kuzey Kore lideri Kim ile Eski ABD Başkanı Donald Trump arasında yapılan ve Kore Yarımadası'nı nükleer silahlardan arındırma amacı taşıyan bir dizi zirve ise başarısız olmuştu. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar