Lübnan: Suriyeli mültecileri ülkelerine göndermeye başlıyoruz

Lübnan: Suriyeli mültecileri ülkelerine göndermeye başlıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
Suriye'nin komşusu Lübnan, insan hakları örgütlerinin tepkisini çeken planını hayata geçiriyor. Suriyeli mültecilerin, ülkelerine geri gönderileceği açıkandı.

Artı Gerçek - Lübnan, insan hakları kuruluşlarının tepkilerine rağmen ülkedeki yaklaşık 1.5 milyon Suriyeli mülteciyi önümüzdeki haftanın sonundan itibaren geri göndermeye başlayacaklarını duyurdu. Açıklama, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Avn'dan geldi.

Lübnan Yerinden Edilmiş Kişiler Bakanı Issam Şerafeddin, temmuz ayında her ay 15 bin Suriyelinin ülkesine dönmesini öngören bir planı açıklamıştı. Şerafeddin bu adımı, savaşın dindiği Suriye'nin artık büyük ölçüde güvenli olduğu iddiasına dayandırmıştı.

Söz konusu plan, sığınmacıların Suriye'ye geniş kitleler halinde dönmesi için gerekli koşulların oluşmadığı görüşünü sürdüren Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden bağımsız olarak hayata geçirilecek.

New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, temmuz ayında yaptığı açıklamada, Suriye'nin geri dönüşler için güvenli olmadığını vurgulamıştı. Açıklamada, "2017-201 arasında Lübnan'dan ve Ürdün'den dönen Suriyeli mülteciler, Suriye hükümeti ve bağlantılı milislerin insan hakları ihlallerine ve zulmüne maruz kaldı" denilmişti.

6 milyon nüfuslu Lübnan'da yaklaşık 1.5 milyon Suriyeli mültecinin bulunduğu düşünülüyor. Bu kişilerin 1 milyonundan azı, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne kaydolmuş durumda. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar