Macaristan, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayı geciktirebilir

Macaristan, İsveç'in NATO üyeliğini onaylamayı geciktirebilir
Yayınlanma:
A+ A-
Macaristan İsveç'in NATO üyeliği teklifini onaylama sürecini daha da geciktirebileceğinin sinyalini verdi. Parlamento Başkanı yerel bir televizyona verdiği demeçte, teklifin onaylanması gerektiğinden "emin olmadığını" söyledi.

Artı Gerçek - Macaristan'da iktidardaki Fidesz partisinin kıdemli milletvekillerinden Parlamento Başkanı Laszlo Kover, HirTV'ye yaptığı açıklamada İsveç'e atıfta bulunarak "Bu teklifi onaylamamız gerektiğinden emin değiliz" dedi. Macaristan'ın onayı, "İsveçli siyasetçilerin Macaristan'ın demokratik gerilemesine yönelik eleştirileri" nedeniyle Temmuz 2022'den bu yana parlamentoda bekletiliyor. Kover'in yorumları, Macaristan Dışişleri Bakanı'nın da geçen hafta İsveçli mevkidaşına yazdığı ve bazı İsveçli siyasetçilerin Macar hükümetine yönelik "önyargılı ve haksız" suçlamalarına ilişkin endişelerini bir kez daha dile getirdiği mektubun ardından geldi.

İsveç, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasına tepki olarak geçen yıl Finlandiya ile birlikte NATO üyeliği için başvurmuş ve ittifak üyelerinin çoğu bu başvuruyu hızla onaylamıştı. Ancak Türkiye ve Macaristan henüz İsveç'in başvurusunu onaylamadı ve "her iki ülke de bu konudaki tutumlarını yakından koordine ettiklerini" açıklamıştı. Macaristan parlamentosu bu ayın sonunda yeniden toplanacak ancak İsveç'in onayına ilişkin bir tartışma ve oylamanın gündeme gelip gelmeyeceği henüz belli değil.

ERDOĞAN DA 'PARLAMENTONUN NASIL KARAR VERECEĞİNİ BEN KESTİRİP ATAMAM' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) 78'inci Genel Kurulu genel görüşmelerine katılmak üzere gideceği ABD'ye hareketinden önce yaptığı basın toplantısında benzer bri sinyal vermişti. Erdoğan " Peki şu anda İsveç üzerine düşen görevi yerine getiriyor mu? Bize ikide bir şunu söylüyorlar. İşte 'Yasa hazırladılar.' Yasayı hazırlamak yetmez, yasayı uygulamak gerekir. Şu anda İsveç ister anayasa ister yasa değişikliği, ne yaparsa yapsın ama kalkıp da teröristleri İsveç polisinin koruması altında gösteriye sevk ediyorlarsa bu ne demektir? Bunlar görevini yerine getirmiyor demektir ve yine terör eylemleri Stockholm caddelerinde devam ediyor demektir. O zaman bize verilen sözler tutulmuyor. Bize verilen sözler tutulmadığı zaman, benim parlamentom bu konuda nasıl bir tavır takınır, bunu herkes takdir etsin. Yani F-16'larla ilgili ne deniyor? "ABD Temsilciler Meclisi karar vermeden bu olmaz.' Tamam da şimdi orada Temsilciler Meclisi varsa benim de parlamentom var. Parlamentonun nasıl bir karar vereceğini ben kestirip atamam. Sevk etmekse, biz böyle bir talebi parlamentomuza sevk ederiz ama parlamentomuzdan nasıl bir karar çıkar, o parlamentomuzun takdirindedir" ifadelerini kullanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar