Macron'un baskın genel seçimi kaybetmesi halinde istifa seçeneğini değerlendirdiği iddia edildi

Macron'un baskın genel seçimi kaybetmesi halinde istifa seçeneğini değerlendirdiği iddia edildi
AP seçimlerindeki hezimet karşısında baskın genel seçim ilan ederek 'çok büyük kumar oynadığı' belirtilen Fransa Cumhurbaşkanı'nın seçimi kaybederse istifa kartını çıkarabileceği iddia edildi. Macron'a yakın bir kaynak haberi yalanladı.

Artı Gerçek - Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde partisinin aşırı sağ karşısında hezimete uğraması üzerine baskın genel seçim ilan eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, "çok büyük kumar oynadığı" eleştirileri eşliğinde istifayı değerlendirdiği iddia edildi. Fransız radyosu Europe 1'e konuşan Elysee Sarayı'ndan Macron'a yakın bir kaynak, Fransa Cumhurbaşkanı'nın baskın genel seçimi kaybetmesi halinde ekibiyle istifa olasılığını değerlendirdiğini aktardı.

YALANLAMAYA RAĞMEN FRANSIZ TAHVİLLERİ DİBE VURDU

Bunun üzerine Macron'a yakın bir başka kaynak, Fransa Cumhurbaşkanı'nın olası istifayı tartışmadığını söyleyerek haberi yalanladı. Yalanlamaya rağmen, istifa spekülasyonu, Avrupa'daki en güvenli tahviller olarak kabul edilen Fransız tahvillerine 2020 koronavirüs pandemisinden bu yana en büyük değer kaybını yaşattı.

'MACRON GÖREV SÜRESİNİN KALANINI FEDA EDEBİLİR'

Europe 1'e konuşan kaynak, "Cumhurbaşkanın istifaları artık tabu değil. Evet, şimdi tüm senaryoları değerlendirmek gerekiyor. Macron görev süresinin son bölümünü feda etmek üzere" dedi.

LE PEN İKTİDARA HİÇ OLMADIĞI KADAR YAKIN

Macron'un baskın seçim kararı kağıt üzerinde cumhurbaşkanlığını değil, sadece parlamentoyu, dolayısıyla hükümeti etkileyecek. Cumhurbaşkanlığının ikici döneminin ikinci yılını süren ve üç yıl daha görev süresi bulunan Macron, zaten parlamentoda çoğunluğa sahip değil.

AP seçimlerinden Macron'un partisi Rönesans'ın iki katından fazla oy alıp zaferle çıkan aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN), halihazırda baskın genel seçimin favorisi. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Macron'a iki kez yenildikten sonra 2027'de yeniden aday olması beklene Marine Le Pen'in genel başkanlığı devrettiği 28 yaşındaki Jordan Bardella da RN'nin başbakan adayı. Fransa'daki yarı başkanlık sistemi, cumhurbaşkanı ile başbakanın birbirinden farklı siyasi gruplardan olmalarına imkan tanıyor.

'SEÇMENİ AŞIRI SAĞA KARŞI OY KULLANMAYA İTMEK İÇİN KOZ'

Europe 1'in haberinde Macron'un istifa kartını çıkarmasının seçim öncesi "dramatizasyon" işlevi görebileceğine ve solcu, merkez sağcı seçmenleri bir kez daha aşırı sağa karşı oy kullanmaya itebileceğine dikkat çekildi. Bir yandan istifa seçeneğini değerlendiren Macron'un diğer yandan RN ile ortak hükümet kurarak aşırı sağın yıpranmasını ve 2027 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde başarısızlığa uğramalarını sağlama seçeneğini de tercih edebileceği belirtildi.

Dün 30 Haziran ve 7 Temmuz'da baskın genel seçim ilan eden Macron, yarın ulusa sesleniş konuşması yapacak. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar