Mekke'de 52 dereceye çıkan sıcak: AFP'ye göre ölen hacı sayısı 1000'i geçti

Mekke'de 52 dereceye çıkan sıcak: AFP'ye göre ölen hacı sayısı 1000'i geçti
İklim krizi nedeniyle hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerine çıktığı Suudi Arabistan'da, aşırı sıcak kaynaklı sebeplerden ölen hacıların ve hacı adaylarının sayısı artıyor. AFP ajansı, ölü sayısının 1000'i geçtiğini duyurdu.

Artı Gerçek - Suudi Arabistan'a Hac ziyareti için giden ve aşırı sıcaklar nedeniyle ölen kişilerin sayısı yüzlerle ifade edildi. Mekke'de hava sıcaklığı 52 dereceye kadar yükselirken, Fransız ajansı AFP'ye göre en az 1000 kişi öldü. Reuters ise ölü sayısını en az 562 olarak verdi.

AFP'nin Arap diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ölümlerin büyük kısmı sıcak çarpması sonucu gerçekleşti. Çok sayıda kişi ise halen kayıp. AFP'ye konuşan bir Mısırlı yetkili, 1.400 Mısırlının yakınları için kayıp başvurusunda bulunduğunu aktardı. Çok sayıda kişinin Suudi Arabistan'a sevdiklerini ve yakınlarını bulmak için gittiği belirtilirken, ölümlerin büyük kısmının kalp damar hastalıkları ve enfeksiyona bağlı hastalıklardan kaynaklı olduğu aktarıldı.

TÜRKİYE'DEN DE EN AZ 23 KİŞİ ÖLDÜ

Ölenler arasında en az 23 Türkiye vatandaşı da bulunuyor. BBC Türkçe'nin Türkiye'nin Cidde'deki Başkonsolosluğu'nun hac dönemi için oluşturduğu özel kriz hattından edindiği bilgiye göre ölen kişilerin kimlik tespiti ve aile yakınlarına bildirim süreci devam ediyor. Ölü sayısının bu yüzden bilinmediğini aktaran yetkililer, ölümlerin büyük kısmının kalp krizinden kaynaklandığını söylüyor.

Tunus haber ajansı Tunis Afrique Presse, salı günü yaptığı açıklamada hac sırasında 35 Tunus vatandaşının hayatını kaybettiğini, ölümlerin büyük kısmının sıcak havadan kaynaklandığını duyurmuştu. İran'a ait İRİNN haber kanalı ise 11 İran vatandaşının hayatını kaybettiğini ve 24 kişinin hastanede tedavi gördüğünü açıklamıştı. Agence de Presse Sénégalaise, üç Senegal vatandaşının hayatını kaybettiğini bildirirken Endonezya Sağlık Bakanlığı da 144 Endonezya vatandaşının öldüğünü duyurmuştu.

ULU CAMİ'DE HAVA SICAKLIĞI 51.8 DERECE OLARAK ÖLÇÜLDÜ

Geçtiğimiz yıllarda Hac sırasında izdiham ve çadırlarda çıkan yangınlar nedeniyle ölenler olmuştu. Bu yıl hacı adayları için en büyük zorluk, Suudi Arabistan'ın Mekke ve Medine kentlerinde hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5-2 derece üzerinde olmasıydı. Pazartesi günü Mekke'deki Ulu Cami'de sıcaklığın 51,8 dereceye ulaştığı belirtiliyor.

Suudi yetkililer bu süreçte hacı adaylarına şemsiye kullanmalarını, bol su içmelerini ve günün en sıcak saatlerinde güneşe maruz kalmaktan kaçınmalarını tavsiye etmişti. Ancak Cumartesi günü Arafat Dağı'nda yapılan dualar da dahil olmak üzere hac ritüellerinin birçoğu gündüz saatlerinde gerçekleştiriliyor ve saatlerce açık havada kalmayı gerektiriyor.

'YOL KENARINDA HAREKETSİZ CESETLER GÖRDÜK'

Bazı hacılar Mina yakınlarında yol kenarında ihram içinde cesetler gördüklerini ve ambulans hizmetlerinin zaman zaman yetersiz kaldığını anlatıyor.

Suudi yetkililere göre bu yıl hacca 1,6 milyonu yurt dışından olmak üzere yaklaşık 1,8 milyon hacı adayı katıldı. 2015'te Hac ziyareti sırasında çıkan izdiham sonucu 2 binden fazla kişi öldü. Geçen yıl da Hac sırasında en az 240 kişi çeşitli nedenlerle ölmüştü. (BBC Türkçe, DIŞ HABERLER)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar