Merkel'in zaferi

Merkel'in zaferi
Almanya'da Saarland'da yapılan eyalet seçimlerini Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği kazandı. Aşırı sağ popülist parti AfD de %6'nın üzerinde...

Almanya'da Saarland'da yapılan eyalet seçimlerini Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birliği kazandı. Aşırı sağ popülist parti AfD de %6'nın üzerinde oy alarak eyalet meclisine girmeyi başardı.

ALMANYA-  Almanya’da eyalet seçimleri başladı. Seçimlerin yapıldığı ilk eyalet Saarland oldu ve yapılan seçimi Başbakan Angela Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) açık farkla kazandı. Eyaletin başbakanı CDU partisinden Annegret Kramp-Karrenbauer oldu. Martin Schulz’un yeni liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise hayal kırıklığına uğradı. Schulz "hedefimize ulaşamadık" demekle yetindi. Almanya’nın seçim yılı açısından önemli bir gösterge olarak algılanıyor Saarland seçimileri. Merkel için ise bu seçim sonucu genel seçimler açısından cesaretlendirici oldu. Seçimin ardından Merkel "şimdi daha çok çalışmamız lazım" dedi.

Anlaşılan Merkel Eylüle kadar ülkeyi çok daha iyi yöneterek genel seçimlere hazırlanacak. Özel bir seçim çalışması hedeflemiyor. Schulz’un ve partisinin seçimleri bir puan düşüşle kapatmasına ve bu seçimlere ilişkin Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi "Martin Schulz için eğlence dönemi şimdilik sona erdi. Schleswig-Holstein ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerindeki seçimlerden ve daha da önemlisi eylül ayındaki genel seçimden önce Sosyal Demokrat Parti’nin eğlenceyi bırakıp iktidara yönelik iş yapmasının daha önemli olduğunu kavraması gerekiyor. Schulz için bunu kavramak çok kolay olmayacak. Çünkü Schulz, partisini kısa sürede harekete geçirebildi ve başbakan olarak iktidara gelmesinin önemi konusunda partilileri inandırdı. Ama iktidar olabileceğine, iktidarı şimdiki başbakandan daha iyi yönetebileceğine ilişkin kanıtı siyasi hayatında gösterme imkânını şimdiye kadar bulamadı, hatta bu kanıtı belediye başkanı iken bile gösteremedi" şeklinde yazdı.

Henüz Schulz’un Merkel’e karşı kullanacağı argümanlar netleşmedi. Vergi, eğitim, emeklilik gibi halkı ilgilendiren konuları seçiyor ama hala ayrıntılı bir program sunmadı.

Martin Schulz’un Sosyal Demokrat Parti’ye başkan olması özellikle genç kesimde bir heyecanlanma yarattı, partiye çok sayıda yeni üye kazandırdı fakat Saarland eyalet seçimlerine Sosyal Demokrat Parti’nin yenilenerek girmiş olması maalesef pozitif bir sonuca dönüşemedi.

Saarland seçimlerinde Hristiyan Demokrak Birliği oyunu 5.5 puan arttırırken, Sosyal Demokratlar ve Yeşiller Partisi 1 puan gerilediler. Sağ popülist parti AfD’nin de oylarını arttırdığı görülüyor.

Mayıs ayında Kuzey Yen Vestfalya eyaleti seçimleri var. Bu eyalette Sosyal Demokratlar geleneksel olarak güçlüler eğer Merkel’in partisi burada da başarılı olursa genel seçimleri garantilemiş olacaktır.

Öne Çıkanlar