Miçotakis, Meriç sınırında çelikten tel örgü inşasının nisan ayında biteceğini söyledi

Miçotakis, Meriç sınırında çelikten tel örgü inşasının nisan ayında biteceğini söyledi
Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Ekim 2020 17:45
A+ A-
Yunanistan bir süredir Meriç Nehri sınırını dikenli tellerle çeviriyor.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Meriç üzerinden kaçak yolla geçen göçmenleri durdurmak için sınır boyunca başlatılan tel örgü inşasının nisan ayına kadar bitmesini planladıklarını açıkladı.

Cumartesi günü Ferecik bölgesindeki çalışmaları ziyaret eden Miçotakis, "Bölge halkının kendini daha güvende hissetmesini sınır güvenliğini sağlamak için Meriç çitini inşa etmek yapabileceğimiz ilk şeydi" dedi.

Basında yer alan bilgilere göre 27 kilometre uzunluğunda olması planlanan çelikten dikenli tel örgünün toplamda 62,9 milyon euroya mal olması bekleniyor. 5 metre yükseklikteki çit boyunca 8 gözetleme kulesi de yapılacak. Miçotakis, sınır güvenliğini sağlamak için 400 yeni personelin alınacağını da açıkladı.

Diğer yandan sığınmacılara karşı kullanmak üzere güçlü ses dalgaları yayabilen iki elektronik cihaz, sınır bölgesine yerleştirildi. 

Ses bombası üreten ve insanları sağır edebilecek güce sahip 2 adet Uzun Menzilli Aktif Akustik Uyarıcı (LRAD) sistemi, Türk-Yunan sınırındaki Yunan Polis Teşkilatına (ELAS) teslim edildi.

Sivil ve askeri alanlarda kullanılan LRAD sistemleri, insanlar üzerinde kullanıldığında yön şaşırtıyor, sağır edebiliyor, acılara neden oluyor ve sonucu belirsiz sağlık sorunlarına yol açabiliyor. İnsan hakları örgütleri bu sistemin ağır hak ihlali taşıdığını belirterek karşı çıkıyor.

Öne Çıkanlar