Musk, Hunter Biden hakkındaki haberin nasıl sansürlendiğini ifşa etti

Musk, Hunter Biden hakkındaki haberin nasıl sansürlendiğini ifşa etti
Yayınlanma:
A+ A-
Twitter CEO'su Elon Musk, şirketin eski yöneticilerinin ABD Başkanı Joe Biden'ın oğluyla ilgili yapılan haberlerin sansürlenmesine ilişkin iç yazışmaları ifşa etti. Musk müdahalenin ifade özgürlüğünü koruyan anayasaya aykırı olduğunu savundu.

Artı Gerçek- ABD Kongre ara seçimlerinde Cumhuriyetçi partiye desteğini duyuran daha sonra 2024 Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Florida Valisi Ron DeSantis'e oy verebileceğini söyleyen Twitter'ın yeni patronu Elon Musk bu kez şirketin eski yönetiminin ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu Hunter Biden hakkında haberleri nasıl sansürlediğini ifşa etti.

Musk, Twitter eski yönetimi ile Demokratlar arasındaki sansür yazışmalarını serbest gazeteci olarak bilinen Matt Taibbi adlı Twitter kullanıcısı üzerinden duyurdu.

Taibbi’nin "Twitter Dosyaları" başlığı ile paylaştığı ve Twitter çalışanları arasında yapılan mesajlaşmaları da içeren yazışmalar Musk tarafından paylaşıldı.

Musk yaptığı ikinci paylaşımda da ifşaların devamının geleceğini söyledi.

Musk’tan aldığı dosyalardan yola çıkarak otuzdan fazla tweet atan gazeteci Taibbi, Twitter’ın son derece serbest bir iletişim amacıyla kurulduğunu ancak zamanla güvenlik gerekçesi ile platforma çeşitli kontrol mekanizmalarının eklenmek durumunda kalındığını kaydetti.

Finansal dolandırıcılık gibi girişimlere karşı geliştirilen uygulamaların zamanla manipülatif bir boyut kazandığını belirten Taibbi, dışardan platformdaki içeriklere müdahale talebi geldiğini ve yöneticilerin de bu talepleri karşıladığını belirtti.

Taibbi, bir e-mailin ekran görüntüsünü paylaşarak 2020'ye gelindiğinde, siyasilerden ünlülere ve şirketlere kadar birçok aktörün Twitter’dan paylaşımları silme taleplerinin rutin hale geldiğini yazdı.

2020 başkanlık yarışı sırasında Biden’ın ekibinin birçok paylaşım linkini kaldırılmak üzere şirkete ilettiğine değinen Taibbi, yaptığı bir ekran görüntüsü paylaşımında şirket çalışanlarından birinin, "Biden ekibinden incelenecek daha çok şey var” şeklinde bir e-mail attığı ve "Ele alındı." şeklinde yanıt aldığı görüldü.

Dosyaları incelediğini ve hem Demokrat hem de Cumhuriyetçilerin taleplerde bulunduğunu belirten Taibbi, olumlu karşılananların daha çok Demokrat olduğuna işaret etti.

Musk ise yazışmalara ilişkin daha sonra yaptığı paylaşımda Demokrat Parti'nin istediği içeriklerin kaldırılmasına "Bu, Anayasa'nın birinci ek maddesinin ihlali değilse nedir?" sözleriyle tepki gösterdi.

14 Ekim 2020'de New York Post gazetesinin, Hunter Biden'ın dizüstü bilgisayarının içeriğinden hacklenerek elde edilen ifşa dosyalarını yayınladığını hatırlatan Taibbi, Twitter yöneticileri arasındaki yazışmalara dayanarak, şirketin bu habere ilişkin linkleri siteden kaldırdığını ve buna yönelik paylaşımlara ‘’güvenli değil’’ uyarılarını eklediğini kaydetti.

Taibbi, "Hatta o güne kadar çocuk pornografisi gibi paylaşımlar için kullanılan doğrudan mesaj yoluyla iletilmesini engelleyen eklentiyi bile bu habere uyguladılar" ifadelerini kullandı.

Hatta dönemin Beyaz Saray sözcüsü Kaleigh McEnany, söz konusu haber hakkında tweet attığı için hesabının kilitlendiğini belirten Taibbi bunun eski Başkan Donald Trump’ın kampanya ekibi ile şirket arasında ve şirketin güvelik ekipleri ile iletişim politikası ekipleri arasında gerilime yol açtığına dair belgeler paylaştı.

Taibbi, Twitter yönetiminin, Hunter Biden haberinin şirketin "izinsiz erişimle elde edilmiş materyal" politikası gereği kaldırıldığını iddia ettiğini ancak yazışmalarda bunun da sonradan bahane olarak üretildiğine dair yazışmalar olduğunu belirtti.

Hunter Biden'ın dizüstü bilgisayarından izinsiz elde edilen verilerde Biden'ın uyuşturucu kullandığı videoların yanı sıra cinsel içerikli fotoğraflar ve videolar yer almıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar