Musul'daki yangının ardından yas, öfke ve cenaze töreni: 'Tanrı'nın bununla hiçbir ilgisi yok'

Musul'daki yangının ardından yas, öfke ve cenaze töreni: 'Tanrı'nın bununla hiçbir ilgisi yok'
Yayınlanma:
A+ A-
Musul'un Hristiyan kasabası Hamdaniye'de düğün salonunda çıkan yangında ölen 100'den fazla kişi toprağa veriliyor. Akrabalarının ihmal sonucu öldüğünü dile getiren yerel halk, yetkililere öfkeli ve hesap sorulmasını talep ediyor.

Artı Gerçek - Irak'ın Musul kentine bağlı Hristiyan kasabası Hamdaniye'deki bir düğün salonunda çıkan yangında ölenler toprağa veriliyor. Salı akşamı meydana gelen yangında aralarında gelin ve damadın bulunduğu 100'den fazla kişi ölürken en az 150 kişi de yaralandı. Hükümet yetkilileri yangının güvenlik önlemlerinin alınmaması ve binada yanıcı maddelerin kullanılmasından kaynaklandığını söyledi. Ölenlerin yakınları törende ağıtlar eşliğinde sorumlulardan hesap sorulması çağrısı yaptı.

YANGINLA İLİŞKİLİ OLARAK 14 KİŞİ TUTUKLANDI

Hükümet yetkilileri yangınla ilgili olarak aralarında etkinlik salonunun sahiplerinin de bulunduğu 14 kişinin tutuklandığını açıkladı ve sonuçların 72 saat içinde açıklanacağı hızlı bir soruşturma sözü verdi. Hükümet ayrıca oteller, okullar ve hastaneler gibi büyük kamusal toplanma alanlarının derhal denetlenmesi talimatını verdi.

hrist.jpg

'KADER DİYE BİR ŞEY YOKTUR, BU İNSAN YAPIMIDIR'

Yangının meydana geldiği El-Hamdaniya'daki Al-Tahira Kilisesi'nde bir rahip, zaman zaman siyahlara bürünmüş kadınların feryatlarıyla kesilen vaazında, yas tutanlara Irak'ın kederde birleştiğini söyledi ve yetkilileri "yolsuzluk ve kayırmacılık" nedeniyle eleştirdi. Cenaze törenine katılanların "Sorumlulardan hesap sormak zorundayız yeter, yeter!" diye ağıtlar yaktığı duyuldu. Yangında beş kuzenini kaybeden ve başka cenazelere katılmak üzere mezarlığa gitmekte olan bölge sakini Botrous Kareem, "Hıristiyanlıkta kader diye bir şey yoktur. Bu insan yapımıdır" dedi ve ekledi: "Tanrı'nın bununla hiçbir ilgisi yok."

agit2.jpg

ALEV ALAN TAVANIN ÇÖKMESİ FACİANIN BOYUTUNU ARTIRMIŞTI

Düğün salonunda çıkan ve aralarında gelinle damadın bulunduğu yangın atılan havai fişeklerin yanıcı malzemeyle kaplı tavanı tutuşturmasıyla başlamıştı. Devlet haber ajansı INA'nın aktardığına göre Irak Sivil Savunma Müdürlüğü, "Yangın, dakikalar içinde çöken yüksek derecede yanıcı, düşük maliyetli yapı malzemelerinin kullanılması sonucu salonun bazı bölümlerinin çökmesine yol açtı" açıklamasını yapmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar