Nasır Hastanesi'ndeki toplu mezarlar: 'Çocuk naaşları bulundu, en az 20 kişi diri diri gömülmüş'

Nasır Hastanesi'ndeki toplu mezarlar: 'Çocuk naaşları bulundu, en az 20 kişi diri diri gömülmüş'
İsrail ordusunun çekilmesinin ardından toplu mezarların bulunduğu Nasır Hastanesi'ne yakınlarının naaşını bulmak umuduyla yüzlerce Filistinli akın etti. Bir kadın, diğerlerini işaret edip "Hepimiz burada çocuklarımızı arayan anneleriz" dedi.

Artı Gerçek - Gazze Şeridi'ne 7 Ekim'den beri saldıran İsrail ordusunun baskın düzenleyip katliam yaptıktan sonra çekilmesinin ardından toplu mezar keşfedilen hastaneler zincirine katılan Nasır'da çıkarılan ölü sayısı 392'ye yükseldi.

İSRAİL'İN NASIR'DAKİ SAVAŞ SUÇLARINI SORUŞTURMA ÇAĞRISI

Gazze'nin güneyindeki en büyük hastane olan ve Han Yunus'ta bulunan Nasır Hastanesi'nde keşfedilen üç toplu mezarla ilgili basın toplantısı düzenleyen Hamas'ın Sivil Savunma Birimi, yargısız infaz yapıldığını söyleyerek, Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) ve uluslararası topluma "İsrail'in Nasır'da işlediği savaş suçlarını soruşturma" çağrısı yaptı.

'İŞKENCE VE İNFAZ EDİLDİKLERİNE YÖNELİK NET İZLER VAR'

Sivil Savunma Müdürü Yemen Ebu Süleyman, arama çalışmalarında 58 naaşın daha bulunmasıyla ölü sayısının 392'ye çıktığını söyleyerek şu bilgileri verdi:

"Bazılarında işkence gördüklerine ve infaz edildiklerine yönelik net izler bulundu. En az 20'sinin canlı canlı gömüldüğünü tahmin ediyoruz."

"Çocuk cesetlerine rastladık. Hastanedeki toplu mezarlarda çocuk cesetlerinin bulunma sebebini henüz bilmiyoruz."

YARISI TEŞHİS EDİLEMEYECEK HALDE

Çıkarılanlar arasında sağlık personeli forması veya hastaların ameliyat önlüklerinden giymiş olanlar bulunduğunu aktaran Ebu Süleyman, bazı naaşların teşhis edilemeyecek halde olduğunu belirtti:

"165'inin kimlik tespiti yapılamadı. İsrail askerlerinin cesetleri plastik poşetlere sarıp 3 metre derinliğe gömmesi, çürümeyi hızlandırdı ve kimlik tespitini imkansız hale getirdi."

Sivil Savunma ekibinden Muhammed Mugayir de kanıt olarak plastik kelepçelerle bağlanmış, işkence izleri taşıyan naaşları gösteren videoyu basın mensuplarıyla paylaştı.

'3 METRE DERİNLİĞE GÖMEN İSRAİL ORDUSU'

Bunların Filistinliler tarafından gömülmüş olamayacağını belirten Mugayir, "Cesetlerin toprağın 3 metre derinliğine gömülmesi Gazze halkının defin yöntemlerine aykırı" dedi.

YÜZLERCE FİLİSTİNLİ YAKINLARINI BULMA UMUDUYLA TOPLANDI

Kayıp yakınlarını çaresizce arayan Gazzeliler de Sivil Savunma'nın toplu mezarlardaki arama çalışmalarını takip etmeye koştu.

ABC News, Nasır Hastanesi'nde yüzlerce Filistinlinin toplandığını aktardı. Hastane çürümüş ceset koktuğundan uzun süre kalmanın mümkün olmadığını söyleyen 43 yaşındaki anne Ahlam Salama, gözyaşlarını tutmaya çalışarak diğer kadınları işaret edip "Hepimiz burada çocuklarımızı arayan anneleriz" dedi.

25 yaşındaki oğlu Salih'in ocak ayından beri kayıp olduğunu belirten anne, şöyle konuştu:

"O zamandan bu yana oğlum hakkında hiçbir şey öğrenemedim, ama pek çok kişi bana onun İsrail ordusunun kurşunlarıyla öldürülmüş olabileceğini söyledi."

'YETER Kİ MEZARINI BİLEYİM'

"Sivil Savunma'ya burada kayıp bir oğlum olduğunu söyledim. Belki onu bulurlar. Maalesef o gün ne giydiğini hatırlayamıyorum. Parmağına üzerinde harf bulunan bir yüzük takıyordu. Belki onu bulup gömeceğim ki, mezarını bileyim ve onu her zaman ziyaret edeyim."

"Korkunç fotoğraflar gördüm, kabus gibiydi. Aylardır burada onlarca kişinin gömülü olduğuna, kimsenin onlar hakkında bir şey bilmediğine ve kimsenin onları kurtarmaya çalışmadığına inanamıyorum. Çıkan cesetleri izlerken sürekli bilincimi kaybediyorum. Burada sürekli kumda ölü arıyorlar."

'İSRAİL'İN MEŞRUİYETİNİ HEDEF ALAN DEZENFORMASYON'

İsrail ordusunun ardından İsrail Dışişleri Bakanlığı da sorumluluğu reddeden açıklama yaptı. "İsrail'i sivilleri toplu mezarlara gömmekle suçlamaya yönelik her türlü girişim kesinlikle yanlıştır ve İsrail'in meşruiyetini ortadan kaldırmayı amaçlayan dezenformasyon kampanyasının yeni bir örneğidir" denilen açıklamada, Nasır Hastanesi'ndeki toplu mezarların birkaç ay önce Gazzeliler tarafından kazıldığı iddia edildi.

ABD YÖNETİMİ: RAHATSIZ OLDUK AMA ELDEN NE GELİR

Biden yönetiminin Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, toplu mezar haberlerinin "derinden endişe verici olduğunu, ancak Beyaz Saray'ın bunları doğrulayacak konumda olmadığını, ABD'den soruşturma beklenmemesi gerektiğini, Beyaz Saray'ın İsrailli mevkidaşlarıyla bu konuda ne bildiklerini konuşacağını" söyledi.

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da toplu mezar haberlerini "derinden rahatsız edici" olarak niteledi. Sullivan, "tüm dünya gibi ABD'nin de İsrail'den kapsamlı yanıt istediğini, bunun ötesinde bir şey söyleyemeyeceğini" dile getirdi.

7 EKİM'DEN BERİ EN AZ 34 BİN 305 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Hamas'ın Sağlık Bakanlığı'nın bugünkü açıklamasında, İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 43 Filistinlinin daha öldürüldüğü, 64 Filistinlinin daha yaralandığı belirtildi. 202 gündür süren saldırılarda öldürülen Filistinlilerin toplam sayısı en az 34 bin 305'e, yaralanan Filistinlilerin sayısı 77 bin 293'e yükseldi. (AA, Al Mayadeen, ABC News, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar