NATO Genel Sekreteri'nden ilk kez Türkiye açıklaması: Endişelerini ele alıyoruz

NATO Genel Sekreteri'nden ilk kez Türkiye açıklaması: Endişelerini ele alıyoruz
Yayınlanma:
A+ A-
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye'nin engellediği İsveç ve Finlandiya'nın üyelikleriyle ilgili hızlı bir karara ulaşılacağından emin olduğunu söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye'nin dün İsveç ve Finlandiya'nın üyelik başvurusunun işleme koyulmasını engellemesinin ardından ilk kez konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Stoltenberg, "Finlandiya ve İsveç'e NATO ailesinde kucak açmak konusunda hızlı bir karara ulaşacağımıza eminim" dedi.

'TÜRKİYE'NİN İSVEÇ'İ ENGELLEMESİ FİNALNDİYA'YI DA ENGELLEYECEK'

DW Türkçe'nin aktardığına göre, Stoltenberg, Türkiye'nin sadece İsveç'in üyeliğini bloke etmeye devam etmesi durumunda bile Finlandiya için ayrı bir süreç işletilmeyeceğini de belirtti ve "İsveç ve Finlandiya birlikte başvurdu. Bunu ortak bir süreç olarak kabul ediyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Finlandiya'ya yeşil ışık yakıp İsveç'i engellemeye devam etmesi, dile getirilen olasılıklar arasında yer alıyordu.

'FARKLI GÖRÜŞLERE SAHİP OLUNMASI ALIŞILMADIK BİR DURUM DEĞİL'

Tüm üye ülkelerin güvenlik çıkarları ve endişelerinin hesaba katılması gerektiğini de vurgulayan Stoltenberg, anlaşmazlığın çözüleceği konusunda ise iyimser konuştu.

NATO üyeleri arasında görüş ayrılıklarının alışılmadık bir durum olmadığını belirten Stoltenberg, "Önemli kararlarda birbirinden farklı görüşlere sahip olunması NATO'da alışılmadık bir durum değil. Görüş ayrılıkları olduğunda oturup çözümler bulmakta NATO olarak büyük tecrübeye sahibiz" diye konuştu.

Stoltenberg, Finlandiya, İsveç ve Türkiye ile yakın temasta olduklarını belirterek " Nasıl ilerleyeceğimiz konusunda bir anlaşmaya varabilmek için elbette ki Türkiye'nin dile getirdiği endişeleri ele alıyoruz" dedi.

İNGİLTERE SAVUNMA BAKANI: TABİİ Kİ TÜRKİYE'Yİ DİNLİYOR OLACAĞIZ

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace de Türkiye'nin İsveç ve Finlandiya ile ilgili endişelerini aşmak üzere bir yol bulunacağına inandığını söyledi. Wallace parlamentoda yaptığı konuşmada Türk mevkidaşı ile bir görüşme gerçekleştireceğini de belirterek "Sonunda bir yol bulunacağını düşünüyorum. Tüm üyeleri ve süreçle ilgili endişelerini dinlememiz gerektiğine inanıyorum. Ve tabii ki Türkiye'yi de dinliyor olacağız" dedi.

ABD yönetiminden de benzer açıklamalar gelmiş, Başkan Joe Biden da sorunun çözümü için bir yol bulunacağına inandığını dile getirmişti.